ViaToll przejdzie do historii. Powstanie nowy system poboru opłat

Działający od 2011 roku system poboru opłat ViaTOLL ma przejść do historii. Co prawda jeszcze nie teraz, ale Generalna Inspekcja Transportu Drogowego, która w ubiegłym roku przejęła zarządzanie nim, zapowiedziała, że chce zastąpić go nowym rozwiązaniem. Takim, które przyniesie wiele korzyści zarówno dla samych kierowców, jak i dla budżetu państwa.

Krytyków tego pomysłu jednak nie brakuje. Niechęć do wprowadzania na rynek nowego systemu argumentują oni koniecznością wyłożenia dużych pieniędzy na jego opracowanie, jak i tym, że ViaTOLL wciąż sprawdza się dobrze. GITD uspokaja, że dodatkowych kosztów obawiać się jednak nie trzeba. Przygotowanie nowego systemu jest już bowiem uwzględnione w budżecie na obsługę aktualnego. Co więcej, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, następca ViaTOLL-a niesie ze sobą możliwość zmniejszenia wydatków związanych z bieżącą obsługą, jakie ponosi państwo.

Niezależnie jednak od wszystkiego, GITD zwraca uwagę na fakt, że na wprowadzeniu nowego rozwiązania zyskać mogą kierowcy. Po pierwsze i pewnie najważniejsze z ich punktu widzenia, wraz z pojawieniem się systemu satelitarnego, bo w ten sposób ma działać następca ViaTOLL-a, istnieje szansa na zmniejszenie kosztów, jakie ci muszą ponosić. Płacić będą bowiem za ilość przejechanych kilometrów, a nie dystans od bramki do bramki.

 

Viabox (fot. viatoll.pl)

Nowy system miałby również oferować szerszą funkcjonalność. Plany są takie, aby kierowcom udostępnić aplikację, poprzez którą nie tylko będą płacić za przejazdy, ale w której otrzymają również dostęp do informacji o bieżących zdarzeniach drogowych. Pojawi się zatem możliwość ominięcia korków czy miejsc, w których doszło do wypadku. Choć to akurat trudno nazwać wielką nowością.

Od wyrzucenia ViaTOLLA-a do kosza dzieli nas jednak  jeszcze trochę czasu. Jego następca ma pojawić się w przeciągu najbliższych 27 miesięcy. GITD musi opracować odpowiednie rozwiązanie i liczy przy tym na zaangażowanie krajowych przedsiębiorstw, które pomóc miałyby nie tylko przy projektowaniu, ale również przy obsłudze nowego systemu.

*Grafika wyróżniająca pochodzi z serwisu pixabay.com

Źródło: money.pl