Vega – windowsowy tablet Nokii, którego nigdy nie zobaczyliśmy [film]

To, co teraz zobaczycie, zasługuje na miano odkrycia technoarcheologicznego. W 2014 roku Nokia pracowała nad kilkoma tabletami – w sumie miało być ich cztery. Jeden z tych zapomnianych reliktów ubiegłej epoki, w której tablety jeszcze coś znaczyły, możemy teraz podziwiać na doskonale zachowanym filmie.

Wspomniane cztery konstrukcje sprzed czterech lat nosiły nazwy kodowe Illusionist, Mercury, Pine Vega/Atlas. Tablet Mercury mogliśmy zobaczyć w ubiegłym roku – wyglądał jak rozciągnięty smartfon z linii Lumia.

Reklama
Tablet Mercury od Nokii, już z logo Microsoftu

Filmy, do których dotarła redakcja MS Power User, przedstawiają natomiast innego przedstawiciela tej nigdy nie powstałej rodziny tabletów. Oto prototyp Nokia Vega w akcji:

Według dzisiejszych standardów, model RX-107 Vega, wygląda jak jakiś archaiczny artefakt (spójrzcie tylko na te ramki!). Specyfikacja nie zestarzała się jednak aż tak mocno i w pewnych okolicznościach to nadal byłby używalny sprzęt.

Vega miała 6,6-calowy wyświetlacz i działała na procesorze NVIDIA Tegra 3 Quad Core. Do tego należy dorzucić 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej, rozszerzalnej przez kartę microSD. Z tyłu obudowy znaleźlibyśmy nawet 8-megapikselowy aparat, zaś z przodu można było skorzystać z kamery 1 Mpix. Wstępnie na urządzeniu zainstalowany był Windows RT. Baterię można było naładować przy użyciu magnetycznego kabla, przypominającego Surface Connect.

Kolejne filmy ukazują, w jaki sposób zachowywał się tablet podczas typowych scenariuszy użytkowania. Oglądając je, można w myślach pożegnać się z tabletami o lumio-podobnym designie, który w mojej opinii był jednym z najlepszych, jakie spotkały przemysł elektroniki mobilnej.

HMD Global, dysponujące prawami do wykorzystywania marki Nokia, dawno nie wspominało o tabletach, i chyba już tak zostanie. Pozostają nam tylko filmy z niewykorzystanymi pomysłami, które przywołują wspomnienia sprzed lat.

źródło: MS Power User