Oglądaj „Słoneczniki” Van Gogha w wirtualnej rzeczywistości – wszystkie w jednym miejscu | Tabletowo.pl

Oglądaj „Słoneczniki” Van Gogha w wirtualnej rzeczywistości – wszystkie w jednym miejscu

Dołącz do dyskusji 0

Obrazy słoneczników Van Gogha to pięć płócien, wiszących w muzeach rozproszonych po całym świecie – w Tokio, Londynie, Amsterdamie, Monachium i Filadelfii. Po raz pierwszy w swej historii mogą być oglądane w jednym miejscu: w filmie 360º dostępnym na Facebooku.

Po wirtualnej galerii jesteśmy oprowadzani przez prabratanka wielkiego malarza, Willema Van Gogha. Jak wyjaśnia Susan Foister, wicedyrektor National Gallery, czyli największej galerii obrazów w Wielkiej Brytanii, „to byłoby bardzo trudne, by zgromadzić wszystkie pięć obrazów słoneczników Van Gogha w jednym miejscu. Możliwość zebrania ich razem cyfrowo była bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem”. 

Ale dlaczego wszystkie te obrazy nigdy nie były wystawiane razem? Ekspert Martin Bailey tłumaczy: „Po pierwsze – są bardzo delikatne. Przenosi się je tylko w ramach prac konserwatorskich lub w wyjątkowych okolicznościach. Po drugie, są najprawdopodobniej najpopularniejszymi obrazami w galeriach, dlatego ich właściciele niechętnie się z nimi żegnają.”

Sunflowers Virtual 360 Gallery

Van Gogh’s five (!) Sunflower paintings are united for the first time ever in a virtual gallery. Join Willem van Gogh, great-grandson of Vincent’s brother Theo, for a 360°-tour! Tune in Monday August 14 from 6:50 pm (CET) and get to know the five Sunflowers on Facebook LIVE. #SunflowersLIVE

Opublikowany przez Van Gogh Museum na 10 sierpnia 2017

Oprócz filmu opublikowanego w 360º, będzie można na Facebooku dołączyć do streamingu na żywo  – muzea w Londynie, Amsterdamie, Monachium, Filadelfii i Tokio będą nadawać specjalne transmisje, w których kurator sztuki danej galerii będzie opowiadał o historii powstania każdego z obrazów słoneczników, które wyszły spod pędzla Van Gogha. Wszystko odbędzie się dzisiaj – pierwszy live rozpocznie się o 18:50 naszego czasu w Londynie. Następne transmisje będą startować zgodnie z poniższym harmonogramem, jedna po drugiej.

To co, wybieracie się dzisiaj do muzeum?

źródło: Mashable
Van Gogh: Google Cultural Institute

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona