fot. Pexels

Używane smartfony są coraz popularniejsze – ich sprzedaż wciąż rośnie

Przeciętny użytkownik wymienia smartfon średnio co dwa lata, jednak to oczywiście nie reguła, bo jedni robią to częściej, a inni rzadziej (zazwyczaj w momencie, w którym dotychczas użytkowany odmówi posłuszeństwa). Okazuje się, że coraz powszechniejsze staje się kupowanie używanych urządzeń – ich sprzedaż cały czas rośnie.

Reklama

Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, tam grubo ponad 90% smartfonów sprzedawanych jest przed operatorów komórkowych. W Polsce te proporcje są zupełnie inne – sprzedaż na tzw. rynku otwartym cały czas się zwiększa. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że coraz więcej osób zaczyna przeliczać sobie, czy w danym przypadku korzystniej jest kupić urządzenie z abonamentem, czy opłacać samą kartę SIM lub wybrać ofertę na kartę i osobno dokupić sprzęt w – na przykład – elektromarkecie. Często okazuje się, że to drugie rozwiązanie, mimo że wymaga dwa razy więcej zachodu, może przynieść wymierne oszczędności.

Reklama

Sprzedaż używanych smartfonów cały czas rośnie

Nie wszyscy jednak czują potrzebę kupowania nowego smartfona, bowiem często używany spełni oczekiwania danego użytkownika, a do tego jest po prostu dużo tańszy. Urządzenia z tzw. drugiej ręki w dodatku znacznie szybciej tracą na wartości niż nówki sztuki w sklepach. Nic więc dziwnego, że oferty w popularnych serwisach cieszą się ogromną popularnością, nawet jeśli czasami proces nabywania nowego telefonu to droga przez mękę.

IDC szacuje, że w 2019 roku na całym świecie mogło zostać sprzedanych nawet 206,7 mln używanych smartfonów. Badacze ujęli tu zarówno urządzenia sprzedawane bezpośrednio między konsumentami, jak i refurbished, czyli odnowione w profesjonalnym serwisie i sprzedane po raz kolejny. Oznaczałoby to wzrost aż o 17,6% względem roku 2018, kiedy to globalnie sprzedano 175,8 mln używanych inteligentnych telefonów.

Co więcej, IDC prognozuje, że przynajmniej w najbliższych latach proceder ten nie straci na popularności – badacze szacują, że w 2023 roku sprzedanych zostanie nawet 332,9 mln (!) używanych smartfonów, a skumulowany roczny wskaźnik wzrostu w latach 2018-2023 wyniesie 13,6%.

sprzedaż używanych smartfonów prognoza
Sprzedaż używanych smartfonów – prognoza (źródło: IDC)

Specjaliści z IDC są zdania, że upowszechnianie się sieci 5G mocno wpłynie na rynek używanych smartfonów – użytkownicy zachęceni wizją szybszego internetu i wyższą jakością usług coraz chętniej sprzedają swoje urządzenia bez wsparcia dla sieci piątej generacji (więc jest ich w obrocie więcej). Co ciekawe, segment ten nieustannie rośnie i będzie to robił, podczas gdy sprzedaż nowych egzemplarzy ostatnio się załamała, a prognozy na przyszłość nie są jakoś specjalnie obiecujące.

Źródło: IDC

Reklama