Użytkownicy Androida znacznie częściej borykali się z problemami podczas korzystania ze swoich urządzeń

Wszelkiego rodzaju elektronika potrafi sprawiać problemy, a tym samym zszargać nerwy jej właściciela. Urządzenia mobilne stają się coraz powszechniejsze – korzystają z nich również osoby starsze oraz ci, którzy nie do końca potrafią się prawidłowo nimi posługiwać. Blancco Technology Group przeprowadziło badania, jaki system operacyjny oraz marka urządzeń były najbardziej kłopotliwe dla swoich posiadaczy w czwartym kwartale 2015 roku.

Jeśli chodzi o pierwszą z ww. kwestii, to jak widać na powyższym wykresie, aż 85% udziałów w tej niechlubnej kategorii przypadło Androidowi, podczas gdy iOS zaledwie 15%.Wynika to przede wszystkim z tego, że to właśnie system operacyjny Google jest najpopularniejszy na świecie, a co za tym idzie, również liczba użytkowników jest (przynajmniej) kilkukrotnie wyższa niż korzystających z urządzeń Apple.

Gdy natomiast przyjrzymy się poszczególnym producentom, to również w tym zestawieniu niechlubnym liderem jest Samsung (27%). Drugie miejsce zajmuje Lenovo (21%), trzecie Motorola (18%), czwarte Xiaomi (11%), zaś piąte Asus (8%). Co ciekawe, Lenovo i Motoroli przypadło łącznie aż 39% (!), podczas gdy udział tej marki (tj. Lenovo) w globalnym rynku smartfonów szacuje się na około 5%. Podobnie sytuacja ma się również w przypadku pozostałej dwójki (czyli Xiaomi i Asusa). Oznacza to, że ich urządzenia znacznie częściej sprawiają problemy niż od innych producentów.

Warto jednak w tym miejscu wyjaśnić definicję słowa „problem”, jaką przyjęło Blancco Technology Group. Co ciekawe, nie chodzi tu o problemy hardware’owe, czyli uszkodzenie jakiegoś komponentu, tylko przede wszystkim o kłopoty software’owe. Badacze brali pod uwagę różne scenariusze, jak zbyt częste ładowanie czy samoczynne wyłączanie się aplikacji.

Niestety za dużą część problemów odpowiadają sami użytkownicy i ich nieumiejętne posługiwanie się posiadanym sprzętem. Dlatego najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest „zrozumienie” i prawidłowe użytkowanie urządzenia. Wtedy nie powinno sprawiać zbyt wielu kłopotów.

Źródło: Blancco Technology Group przez phoneArena