Unreal Engine 5 zapowiedziany! Gry na nowym silniku będą wyglądać oszałamiająco 18

Unreal Engine 5 zapowiedziany! Gry na nowym silniku będą wyglądać oszałamiająco

2020 to będzie rok nowych konsol. Wkrótce w pełni ruszy machina marketingowa dla PlayStation 5 oraz Xbox Series X, a wraz z nią odezwie się mnóstwo deweloperów, którzy albo już tworzą, albo zaczną tworzyć gry na nowe platformy. Trzeba jednak tym ludziom odpowiednie narzędzia udostępnić i Epic Games wychodzi im na przeciw wraz ze swoją zapowiedzią Unreal Engine 5.

Twórcy silnika nie opublikowali jednak suchej informacji prasowej, która tylko grałaby na naszej wyobraźni, a wytoczyli ciężkie działa i po prostu zaprezentowali całość w akcji. Unreal Engine 5 korzysta z nowego, bardziej realistycznego systemu oświetleniowego oraz złożonych elementów otoczenia i tekstur wysokiej rozdzielczości. Zresztą, co ja tu będę opowiadał, zobaczcie sami:

Tech demo zostało rzekomo uruchomione na PlayStation 5 i jest generowane w czasie rzeczywistym. Trzeba to przyznać – zaprezentowany materiał prezentuje się przepięknie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie demo to sprytnie wyreżyserowany pokaz i nie ma co oczekiwać, że od teraz wszystkie gry na bazie Unreal Engine 5 będą tak wyglądać. W trakcie rozgrywki na ekranie zwykle dzieje się więcej akcji, a po samej mapie poruszają się często postacie z własną, sztuczną inteligencją, co dodatkowo obciąża system.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Łyżka dziegciu do beczki miodu wrzucona, ale nie ma co też być sceptycznym na siłę. Jeśli przyszłe tytuły mogą wyglądać choć w 80% tak dobrze, to zdecydowanie jest na co czekać.

Zresztą, to nie koniec dobrych wiadomości. Epic Games zapowiedziało bowiem, że Unreal Engine 4 będzie kompatybilny do przodu z Unreal Engine 5. Tym samym producenci mogą zacząć tworzyć wirtualne światy w wersji 4.25, a następnie płynnie przejść na UE5, kiedy nastąpi jego faktyczna premiera. Dla przypomnienia, UE4 było w stosunku do UE3 różne w blisko 80% (słowa Tima Sweeney – obecnego CEO firmy), stąd kompatybilności między obiema platformami zabrakło.

Unreal Engine 5 wygląda pięknie i przejście na niego ma być praktycznie bezproblemowe – wizja idealna… tylko co z premierą? Ta ma nastąpić już w 2021 (konkretnej daty nie podano), a sam silnik ma wspierać platformy takie jak PC, Mac, Xbox Series X, PlayStation 5, Xbox One, PlayStation 4, Nintendo Switch, Android oraz iOS.

żródło: windowscentral.com | grafika: unrealengine.com