fot. bruce mars / Pexels

Unia Europejska powinna stworzyć własny system operacyjny i przeglądarkę www

Takiego zdania jest Katri Kulmuni, minister finansów Finlandii

Jeśli chodzi o systemy operacyjne i przeglądarki internetowe, większość mieszkańców Unii Europejskiej, jak i instytucji państwowych, polega na amerykańskich rozwiązaniach (m.in. Windows, macOS, Google Chrome, Safari). Minister finansów Finlandii, Katri Kulmuni, zaapelowała, aby Wspólnota się od nich uniezależniła, podobnie jak od chińskich, i stworzyła własne oprogramowanie.

Reklama

Minister finansów Finlandii wyraziła opinię, że Unia Europejska powinna być „cyfrowo samowystarczalna”, co w praktyce może oznaczać konieczność stworzenia własnego systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej, gdzie wystawcą certyfikatów byłaby sama Wspólnota. Katri Kulmuni zauważyła bowiem, że wiele krajów na całym świecie znalazło się w niezbyt korzystnej sytuacji, w której ich poleganie na działaniach międzynarodowych firm technologicznych zaczyna mieć pierwszeństwo przed istniejącym prawodawstwem, tworząc próżnię regulacyjną, która nie została jeszcze wypełniona przez ustawodawców.

Reklama

Według Katri Kulmuni, posiadanie własnego systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej jednocześnie sprawiłoby się, że Unia Europejska byłaby mniej podatna na różnego rodzaju zawirowania polityczno-gospodarcze i zagrożenia oraz w mniejszym stopniu zależna od zagranicznej myśli technologicznej. Jak bowiem twierdzi minister finansów Finlandii, „wrogi wpływ za pośrednictwem sieci informacyjnych i administracji danych jest poważnym zagrożeniem”. Co więcej, opracowanie swojego oprogramowania mogłoby stworzyć nowe możliwości biznesowe dla europejskich firm.

Jako że większość świata jest praktycznie uzależniona od przede wszystkim amerykańskiego oprogramowania (chociaż na przykład za taką Operę odpowiedzialna jest norweska spółka), teoretyczny plan stworzenia przez Unię Europejską własnego systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej, a raczej jego upowszechnienie, jest z góry skazane na porażkę. Z drugiej strony, Wspólnota nie byłaby pierwsza, bowiem już Rosja stara się uniezależnić od amerykańskiej myśli technologicznej.

Jeśli jednak Unii Europejskiej uda się stworzyć autorski system operacyjny i przeglądarkę internetową, na pewno nie będzie ona zmuszać mieszkańców Starego Kontynentu do korzystania z tych rozwiązań, a raczej zaoferuje je jako alternatywę dla takiego Windowsa czy Google Chrome. Jednocześnie istnieje możliwość, że oprogramowanie powstałoby przede wszystkim z myślą o administracji, skoro Katri Kulmuni tak mocno podkreśla konieczność zabezpieczenia i uniezależnienia się, co skutkowałoby „cyfrową samowystarczalnością”.

Dopiero czas jednak pokaże, czy ten plan w ogóle wypali, szczególnie że jego realizacja zajęłaby wiele długich lat. Minister finansów Finlandii mimo wszystko uważa, że jest to konieczne, ponieważ jej zdaniem Unia Europejska pozostała w tyle w dziedzinie technologii informatycznych.

Źródło: Uusi Suomi via Helsinki Times; New Europe

 1. I słusznie. Pochłonie to masę pieniędzy i czasu, ale jak już mają mnie szpiegować to wolę rodzimych komisarzy niż amerykańskich. I tak, jak odpowiedzią dla GPS jest Galileo, tak i usługi dnia codziennego powinny być niezależne.

 2. Niech klienci sami zdecydują, z czego chcą korzystać. Raz już byliśmy pod ochroną władzy, która wiedziała co jest dobre dla nas.

 3. Ludzkość obiera dziwny kierunek. W dobie globalizacji i cyfryzacji zamiast dążyć do usuwania wszelkich barier i podziałów i tworzenia „globalnej wioski” to ciągle tkwimy w myśleniu „my-oni” i rysowaniu granic. Mamy potencjał w postaci rozwijającej się w szalonym tempie technologii i niespotykaną dotąd możliwość wymiany wiedzy i komunikacji, wspólnego jednolitego i bardzo szybkiego rozwoju. A mimo to podziały są nadal w ludziach najsilniejsze. Smutne jak się pomyśli jak bardzo spowalniamy takim podejściem swój rozwój i gdzie moglibyśmy juz być.

 4. Zagranie rodem z Rosji, Korei Południowej i Chin. UE powinno pokazać swoje komunistyczne zapędy i stworzyć własny OS, najlepiej nazwać go EUOS i wszyscy będą bić brawa.
  Mogą sobie wziąć jakiegoś linuxa i napisać własną dystrybucje na jego bazie i mieć swoje. Jak chcą coś innego, jak np. Windows, to to już tak nie działa. Prędzej przepalą masę kasy niż powstanie cokolwiek sensownego, co będzie później wspierane i rozwijane.
  Dominująca pozycja USA na rynku technologicznym to dziesiątki lat przychylności wobec dobra umysłowego a nie zarządzenie, że mamy zrobić by mieć.

 5. I słusznie. Europejskie prawo zdecydowanie bardziej respektuje ludzkie prawa i prywatność. Już jakiś czas temu zacząłem wymieniać oprogramowanie (przynajmniej to, które mogę) na europejskie odpowiedniki.

 6. Socjalizm nie jest w stanie stworzyć niczego wartościowego. Kolejny poroniony projekt rodem z Brukseli. Miała być wyszukiwarka konkurująca z AltaVistą, potem z Google. Jakieś kosmiczne projekty, które zostały tylko na papierze (choć kosztowały europodatników krocie). A ić pan z takim skansenem

 7. Opera o tak jedzie na Chromium, więc jest tak niezależna i norweska jak Edge. Opera 12.7 była ale to już prehistoria IT. Bicie piany na wesoło. Soft softem, a standardy standardami. Było kilka OS które pomimo nadziei i dobrych rokowań umarły. Są gotowe dystro Linuxa ale znowu nikomu nie zależy i znając UE wyjdzie jak ze zmianą czasu. Ludzie chcą, UE chcą, a kraje wspólnoty nie chcą – efekt? Jeszcze większy bajzel. Lepiej wymusić na gigantach zza wody konkretne standardy i działania. Tak jak wymuszono na MS dystrybucje bez IE, czy Google wywalenie ich paczek z Androida.

 8. Po co skoro jest linux? Powinni najwyżej promować jakieś europejskie startupy które pomogą rozwinąć ten system na smartphony. Na kopmuterach sobie nieźle radzi.

 9. Fajnie by było tylko, że jak osobom mającym odpowiednią wiedzę i wyobraźnie lepiej opłaca się wyjechać do Chin lub Korei Południowej bo tam teraz jest szczyt najbardziej zaawansowanych firm.

 10. teraz to chyba pobite gary po tylu latach trzeba było o tym myśleć zanim przekazaliśmy wszystkie swoje dane osobowe guglowi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama