Uczniowie dostaną tablety w ramach programu Cyfrowa Szkoła - Tabletowo.pl
Ważne

Uczniowie dostaną tablety w ramach programu Cyfrowa Szkoła

Tabletowo.pl Uczniowie dostaną tablety w ramach programu Cyfrowa Szkoła Nowości

Na pewno wielokrotnie słyszeliście na temat programu Cyfrowa Szkoła, o którym dużo się mówi, ale niewiele się robi, by wszedł w życie. Dziś już wiemy, że projekt pilotażu czeka aktualnie na akceptację Rady Ministrów i wiele wskazuje na to, że od 11 kwietnia szkoły będą mogły składać wnioski o dofinansowanie zakupu tabletów lub laptopów.

Podczas konferencji „Cyfryzacja – szerokie możliwości”, która odbyła się w Gliwicach, minister edukacji, Krystyna Szumilas, zapowiedziała, że:

już w nowym roku szkolnym około 400 szkół podstawowych w Polsce dostanie laptopy lub tablety dla uczniów

Ale oczywiście sam sprzęt, z którego będą mogli korzystać uczniowie (swoją drogą, ciekawe dlaczego w pierwszej kolejności trafi akurat do czwartoklasistów), to jeszcze nie wszystko. Ważne są podręczniki i słowniki w wersji elektronicznej. Prace nad tzw. e-podręcznikami podobno już trwają – pierwsze mają powstać w przyszłym roku, natomiast w ciągu kolejnych trzech lat ma ich być 18 (różne przedmioty, różne etapy kształcenia).

Co myślicie na temat wprowadzania tabletów i laptopów do szkół? Uważacie, że zastępowanie tradycyjnych zeszytów i książek ich elektronicznymi „odpowiednikami” jest dobrym krokiem w stronę zachęcenia uczniów do nauki? Na pewno sprzęt daje wiele możliwości – przypomnijmy choćby Samsunga, który na MWC 2012 pokazał swoją wizję wykorzystania tabletów Galaxy Note 10.1 w szkolnych klasach.

Warto także wspomnieć, że program Cyfrowa Szkoła nie jest jedyną inicjatywą tego typu. W ubiegłym roku pierwszoklasiści w gimnazjach Ostrowa Wielkopolskiego otrzymali e-tornistry w postaci e-czytników Onyx Boox 601 (więcej na ten temat).

Update:

GieKa podesłał w komentarzu link do tekstu na Newsweek.pl, który bardziej szczegółowo tłumaczy, na jakiej zasadzie uczniowie „dostaną sprzęt”. Jakiś czas temu Michał Boni wysłał pismo do szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego, w którym napisał:

Chodzi m.in. o: alternatywny model zapewnienia szkołom sprzętu komputerowego, w którym tablety kupują dzieciom rodzice w zamian za udostępnienie im za darmo podręczników. W tym modelu państwo zapewnia sprzęt komputerowy jedynie dzieciom zagrożonym cyfrowym wykluczeniem.

źródło

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona