Ubuntu Phone na Meizu MX3 – zobacz mobilnego Linuksa na wideo

20 marca informowaliśmy Was, że były CEO firmy Canonical – Mark Shuttleworth – zapowiedział nadejście tabletów i smartfonów z Ubuntu Touch na jesień 2014 roku. Choć do tego momentu musimy uzbroić się w cierpliwość, w międzyczasie wiele będzie się działo wokół ekosystemu firmy z Canonical. Za kilkanaście dni premiera Ubuntu 14.04 z wersji LTS, cały czas również są prowadzone prace nad nowościami dotyczącymi Unity 8 oraz serwera wyświetlania Mir. Mnóstwo zmienia się także w zakresie mobilnego Ubuntu. Pracę tegoż systemu możemy aktualnie zobaczyć na filmie, jaki został opublikowany w serwisie YouTube. Zerknijmy zatem, jak sprawdza się ten zminiaturyzowany Linux w teście na urządzeniu Meizu MX3.

Pod kontrolą Ubuntu Touch urządzenie działa płynnie i posiada wiele ciekawych rozwiązań systemowych. Nie da się ukryć, że interfejs i sposób działania systemu nieco różni się od tych znanych z innych platform, jednak niewykluczone że to właśnie te cechy Ubuntu dla tabletów i smartfonów pokochają użytkownicy. Również integracja środowiska Unity pomiędzy smartfonami, tabletami i komputerami może być interesująca.

Przypomnijmy, że urządzenie testowe, na którym został zaprezentowany system, posiada ekran o przekątnej 5,1 cala i rozdzielczości Full HD, ośmiordzeniowy procesor Samsung Exynos 5410 o taktowaniu 1,6 GHz, 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB wbudowanej przestrzeni na dane. Jest to więc mocny sprzęt, który z mobilnym Ubuntu radzić sobie powinien bez problemu. Miejmy jednak nadzieję, że produkt Canonical będzie również w stanie działać wydajnie na bardzo tanich urządzeniach z ubogą specyfikacją, bowiem od tego zależy jego globalny sukces.

Czy kierunek w jakim podąża Ubuntu przypada Wam do gustu? Jak uważacie: Unity zintegrowane pomiędzy komputerem, tabletem i smartfonem ma sens? Czy jest to dobra alternatywna dla chociażby Windowsa 8, który stawia na podobną filozofię? Zapraszamy do wymiany zdań w komentarzach.

[źródło]