Ubuntu Edge bije rekord finansowania społecznościowego

Uprzedzając komentarze: Tak, mam świadomość, że ten news w gruncie rzeczy nie ma zbyt wiele wspólnego z tabletami. Uważam jednak, iż wydarzenie to może zostać zapamiętane jako początek niewielkiej rewolucji na rynku urządzeń mobilnych, i właśnie z tego względu warto o nim wspomnieć.

Cała historia zaczęła się w zeszłym miesiącu, gdy firma Canonical rozpoczęła za pomocą platformy Indiegogo zbiórkę funduszy na Ubuntu Edge: pierwsze urządzenie mobilne z fabrycznie zainstalowanym systemem Ubuntu Touch. Bardzo wysoki próg zbiórki (32 miliony dolarów) i krótki czas jej trwania (ledwie jeden miesiąc) sprawił, że niewiele osób wierzyło w sukces całego przedsięwzięcia. Tymczasem Edge, ku zaskoczeniu większości obserwatorów nie tylko zbierał coraz większą ilość pieniędzy, ale też bił rozmaite rekordy. Zaczęło się od najszybciej zebranych 2 milionów dolarów (7 godzin 59 minut) i największej kwoty zebranej w ciągu doby (3.45 milionów dolarów). Wczoraj udało się im jednak pobić ten jeden, najważniejszy rekord, czyli największą ilość pieniędzy zebraną przez jeden projekt. Poprzedni wynosił $10,266,845 i należał do zegarka Pebble Smartwatch. Do zakończenia zbiórki pozostało jeszcze pięć dni, więc wciąż nie wiadomo dokładnie ile będzie wynosić nowy rekord.

Reklama

Zaskakujący sukces Ubuntu Edge pokazuje, że wbrew powszechnej opinii istnieje na świecie zapotrzebowanie na urządzenia mobilne z systemem Ubuntu. Z drugiej strony może to jednak oznaczać, że użytkownicy są już najzwyczajniej znudzeni obecnie dostępnymi systemami, i najzwyczajniej w świecie poszukują czegoś nowego. Tak czy inaczej, fajnie by było zobaczyć za jakiś czas tabletową wersję tego urządzenia. Więcej informacji na temat Ubuntu Edge znajdziecie na stronie projektu w serwisie Indiegogo.