Ubuntu 18.10 na dzień dobry może oferować synchronizację ze smartfonem z Androidem

Ubuntu 18.10 na dzień dobry może oferować synchronizację ze smartfonem z Androidem

Użytkownicy komputerów z logo nagryzionego jabłka chętnie kupują iPhone’y, aby móc korzystać ze świetnej synchronizacji między tymi urządzeniami. Coś podobnego możemy osiągnąć i na Linuksie, korzystając z aplikacji KDE Connect. Co ciekawe, podobne narzędzie ma być elementem Ubuntu 18.10 od momentu zainstalowania systemu.

O KDE Connect na łamach Tabletowo pisałem już dwukrotnie. W skrócie, jest to specjalne narzędzie na systemy typu Linux, które pozwala na synchronizację danych między komputerem a smartfonem (bądź innym urządzeniem z Androidem).

A o jaką synchronizację chodzi? Dzięki KDE Connect na ekranie komputera wyświetlają nam się powiadomienia z telefonu, a także dostajemy możliwość na odpowiadanie na niektóre z nich (na przykład SMS-y). Użytkownik może również przeglądać pliki smartfona, czy też zobaczyć w jakim stopniu naładowana jest bateria. Oczywiście to tylko niektóre z funkcji KDE Connect.

Ubuntu 18.10 na start może mieć zainstalowane rozszerzenie GSConnect. Jest to tak naprawdę KDE Connect, ale w taki sposób zmodyfikowane, aby pasowało do środowiska GNOME. Oczywiście, można, mając GNOME, korzystać z „czystego” KDE Connect, ale to wymaga od nas pobrania niemalże 300 megabajtów danych związanych z KDE Plasma. W przypadku GSConnect nie jest to wymagane. Mało tego, rozszerzenie to bardzo dobrze integruje się z tym środowiskiem graficznym, dzięki czemu dane o smartfonie wyświetlane są w tym samym miejscu, gdzie mamy informacje o statusie połączenia WiFi, Bluetooth itd. Możecie to zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Ubuntu 18.10 na dzień dobry może oferować synchronizację ze smartfonem z Androidem
GSConnect w systemie Ubuntu (fot. OMG!Ubuntu)

Co ważne, nikt z Was nie musi czekać, aż ta nowość na stałe zagości na Ubuntu 18.10. Jeśli macie inny system z GNOME, to już teraz możecie mieć GSConnect. Wystarczy zainstalować to narzędzie >stąd<, a następnie pobrać aplikację KDE Connect na smartfona i sparować oba urządzenia. O tym procesie dowiecie się więcej z >tego artykułu<.

https://www.tabletowo.pl/2018/03/29/kde-connect-opis-instalacja-jak-dziala/

Źródło: OMG!Ubuntu