Ubuntu 18.04 LTS zostanie wydane pod koniec kwietnia 2018 roku

Chociaż Ubuntu 17.10 zostało wydane zaledwie kilka dni temu, to jednak większość fanów Pingwinka czeka na wersję 18.04 LTS (Long-Term Support), która to pokaże maksymalne możliwości Linuksa widziane oczami Canonical. Oficjalna wersja zostanie wydana 26 kwietnia.

Ubuntu 18.04 LTS

Długo nie trzeba było czekać na pierwsze informacje. Ubuntu 18.04 w wersji stable będzie dostępne 26 kwietnia 2018 roku. Warto jednak skupić się na tym, co będzie wcześniej. Już 4 stycznia pojawi się wersja Alpha 1, a miesiąc później – 1 lutego – Alpha 2. Pierwsza wersja Bety natomiast zostanie opublikowana w Dzień Kobiet, czyli 8 marca, a druga odsłona 5 kwietnia.

Grafik prezentujący daty wydania poszczególnych wersji Ubuntu 18.04 (fot. OMG!Ubuntu)

Ubuntu 18.04 LTS przyjmie nazwę Bionic Beaver (tak, występuje tam słowo bóbr) i będzie aktualizowane aż do 2023 roku. Canonical wraz z tą wersją chce wprowadzić wiele nowości, a przede wszystkim zamierza ulepszyć środowisko GNOME, z którego to już możemy korzystać w Ubuntu 17.10. Firma chce również przygotować nowy, bardziej nowoczesny motyw.

Ubuntu 17.10

Tak jak już wcześniej wspomniałem, kilka dni temu została udostępniona finalna wersja Ubuntu 17.10. Muszę przyznać, że GNOME od Canonical jest znacznie lepsze niż to, co miałem w Ubuntu GNOME 16.04. Po przesiadce ze świetnego Unity poczułem sporo braków – po prostu czuć, że ten system jeszcze nie jest kompletny. Mój krótki romans z tą wersją można opisać trzema słowami: zainstalowałem, zobaczyłem, usunąłem.

Wiele osób chwali sobie szybką pracę systemu. Jest to prawda, jednak wystarczyło uruchomić kilka programów na raz, aby zauważyć jak komputer zwalnia do wręcz irytującego poziomu. Ja pochwalić natomiast mogę zarządzanie urządzeniami Bluetooth. Przywracanie połączenia trwa o wiele krócej i jest znacznie wygodniejsze, a przy słuchawkach/głośnikach bluetooth nie musimy nic zmieniać w ustawieniach. Musicie jednak przyznać, system ten jest naprawdę piękny.

mój pulpit w Ubuntu 17.10

Źródło: OMG!Ubuntu: 1, 2; zdjęcie wyróżniające: National Geographic