Ubuntu 18.04 LTS będzie wspierane przez aż 10 lat 20

Ubuntu 18.04 LTS będzie wspierane przez aż 10 lat

Wersje Ubuntu oznaczone jako LTS (Long Term Support) to edycje, których wsparcie trwa 5 lat. Jest to dosyć długi okres, jednak nie w każdym przypadku. Dlatego też Canonical pozwala na przedłużenie tego czasu o kolejne kilka lat, ale odpłatnie. Inaczej jednak może być w przypadku Ubuntu 18.04.

Do Ubuntu 18.04 LTS (w różnych odmianach) podchodziłem wielokrotnie. Najpierw zainstalowałem w oryginale z GNOME, ale nie spodobało mi się. Później miałem jeszcze Ubuntu MATE, Linux Mint oraz Elementary. Aktualnie mam POP!_OS ze środowiskiem graficznym Unity i możliwe, że to połączenie zostanie u mnie na dłużej. Wróćmy jednak do tematu tego wpisu.

Ubuntu 18.04 LTS będzie wspierane przez aż 10 lat 21
Neofetch (fot. @cichy1173)

Założyciel Canonical Ltd. – Mark Shuttleworth – na konfernecji OpenStack potwierdził, że Ubuntu 18.04 LTS dostanie aż dziesięcoletni okres wsparcia. Co jest tego powodem?

Oprócz tego, że wiele firm korzysta ze stabilnych wydań Ubuntu z długoterminowym wsparciem, to na tym systemie bazuje również wiele urządzeń IoT, czyli z działu, któremu obecnie Canonical poświęca naprawdę dużo uwagi. Dzięki temu sprzęty te będą znacznie dłużej otrzymywały potrzebne aktualizacje.

Niestety, jak na ten moment nie wiemy, czy podobnie, jak w przypadku poprzednich LTS-ów, przedłużony okres wsparcia będzie dostępny jedynie dla firm i to odpłatnie, bowiem bardzo możliwa jest opcja, w której wszystkie urządzenia z systemem Ubuntu 18.04 LTS otrzymają tę usługę za darmo.

Poprzedni LTS, czyli Ubuntu 16.04, również otrzyma przedłużony okres wsparcia, jednak w tym przypadku usługa ta prawdopodbnie będzie płatna, tak jak ma to miejsce przy Ubuntu 14.04.

Źródło: It’s Foss