Ubuntu 18.04 LTS będzie wspierane przez aż 10 lat

Wersje Ubuntu oznaczone jako LTS (Long Term Support) to edycje, których wsparcie trwa 5 lat. Jest to dosyć długi okres, jednak nie w każdym przypadku. Dlatego też Canonical pozwala na przedłużenie tego czasu o kolejne kilka lat, ale odpłatnie. Inaczej jednak może być w przypadku Ubuntu 18.04.

Do Ubuntu 18.04 LTS (w różnych odmianach) podchodziłem wielokrotnie. Najpierw zainstalowałem w oryginale z GNOME, ale nie spodobało mi się. Później miałem jeszcze Ubuntu MATE, Linux Mint oraz Elementary. Aktualnie mam POP!_OS ze środowiskiem graficznym Unity i możliwe, że to połączenie zostanie u mnie na dłużej. Wróćmy jednak do tematu tego wpisu.

Neofetch (fot. @cichy1173)

Założyciel Canonical Ltd. – Mark Shuttleworth – na konfernecji OpenStack potwierdził, że Ubuntu 18.04 LTS dostanie aż dziesięcoletni okres wsparcia. Co jest tego powodem?

Oprócz tego, że wiele firm korzysta ze stabilnych wydań Ubuntu z długoterminowym wsparciem, to na tym systemie bazuje również wiele urządzeń IoT, czyli z działu, któremu obecnie Canonical poświęca naprawdę dużo uwagi. Dzięki temu sprzęty te będą znacznie dłużej otrzymywały potrzebne aktualizacje.

Niestety, jak na ten moment nie wiemy, czy podobnie, jak w przypadku poprzednich LTS-ów, przedłużony okres wsparcia będzie dostępny jedynie dla firm i to odpłatnie, bowiem bardzo możliwa jest opcja, w której wszystkie urządzenia z systemem Ubuntu 18.04 LTS otrzymają tę usługę za darmo.

Poprzedni LTS, czyli Ubuntu 16.04, również otrzyma przedłużony okres wsparcia, jednak w tym przypadku usługa ta prawdopodbnie będzie płatna, tak jak ma to miejsce przy Ubuntu 14.04.

Źródło: It’s Foss