Ubuntu 16.04 Xenial właśnie zostało zaktualizowane do wersji szóstej

Najczęściej wykorzystywaną przeze mnie odsłoną Ubuntu było zdecydowanie 16.04 Xenial. Ba! Długo po wyjściu stabilnej odsłony Ubuntu 18.04 nadal siedziałem na poprzednim LTS-ie. Powód takiej decyji? Unity, Unity i jeszcze raz Unity. Cieszy mnie więc fakt, że Ubuntu Xenial na bieżąco otrzymuje potrzebne aktualizacje.

Reklama

Dla przypomnienia: Ubuntu 16.04 to LTS (Long Term Support), a to oznacza, że Canonical będzie aktualizować ten OS jeszcze przez kilka lat. Nie dziwi więc nas fakt, że firma postanowiła udostępnić kolejne wydanie poprzednika Ubuntu Bionic.

Łukasz Zemczak, pracownik firmy Canonical napisał:

„W najnowszej aktualizacji Ubuntu 16.04, w porównaniu do poprzednich wydań, skupiono się przede wszystkim na bezpieczeństwie, aby chronić użytkowników przed niedawno odkrytą luką w APT.”

Luka, o której mowa w powyższym cytacie, występuje we wszystkich systemach bazujących na Debianie i Ubuntu. Haker mógł zdalnie zainstalować złośliwe pakiety na komputerach oraz wykonywać operacje jako root, co mogło nawet doprowadzić do uszkodzenia hosta. Luka powodowała, że APT identyfikował złośliwe pakiety jako prawidłowe.

Najnowszy obraz Ubuntu 16.04.6 LTS jest już dostępny do pobrania z serwerów Canonical. Wystarczy wejść na >tę stronę< i wybrać odpowiednią wersję systemu. Szóste wydanie jest również dostępne w specjalnych wersjach Ubuntu, na przykład Kubuntu, Xubuntu czy Ubuntu Mate. Jeśli natomiast jesteś użytkownikiem tego OS-a, to wystarczy, że odpalisz terminal i wpiszesz komendę: sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade.

Ktoś z Was jeszcze korzysta z Ubuntu 16.04? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: OMG!Ubuntu