Ubuntu 14.04 Trusty Tahr dostanie przedłużony okres wsparcia. Szkoda tylko, że płatny

Okres wsparcia wersji Ubuntu z dopiskiem LTS (Long Term Support) trwa pięć lat. Ubuntu 14.04 Trusty Tahr zostało zaprezentowane 30 kwietnia 2014 roku, jak więc nie jest trudno policzyć, okres wsparcia tego systemu zakończy się już za pół roku. Jeśli ktoś nadal korzysta z tego systemu to będzie mógł czas ten nieco przedłużyć, ale myślę, że nikt z Was nie będzie chciał tego zrobić.

W Ubuntu 14.04 LTS pojawiło się wiele ciekawych nowości. Nieco poprawiono środowisko graficzne, a także wprowadzono obsługę ekranów HiDPI (muszę zaznaczyć, że cztery lata później, czyli w 2018, obsługa HiDPI dalej nie jest dostępna we wszystkich środowiskach i programach). Dodano również nowy ekran blokady. To było jednak cztery lata temu, a od tamtej pory sporo się zmieniło, między innymi zrezygnowano z Unity na rzecz GNOME.

Z Ubuntu 14.04 Trusty Tahr nadal korzysta wiele użytkowników. Przede wszystkim na tej wersji systemu bazuje wiele serwerów. W tym przypadku próba aktualizacja systemu do nowszej wersji może okazać się niezwykle ciężka i trudna, dlatego też lepiej po prostu tego nie robić. Z tego też powodu Canonical zaktualizuje Ubuntu 14.04 LTS do ESM (Extended Maintenance support), a stanie się to już 30 kwietnia 2019 roku, kiedy to skończy się darmowy okres wsparcia tego systemu.

No właśnie – darmowy. Aktualizacja do ESM wymaga dopłaty ze strony użytkownika i to wcale nie takiej małej. Dla użytkowników desktopów kwota wynosi aż 150 dolarów amerykańskich (około 547 złotych) na rok. W przypadku serwerów cena to aż 650 USD (około 2370 złotych) za rok.

Uważam, że w przypadku desktopów kompletnie nie warto płacić tak drogiej licencji za pięcioletni system. Wykonanie aktualizacji systemowej na komputerach osobistych nie jest tak czasochłonnym procesem, jak w przypadku serwerów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

https://www.tabletowo.pl/2018/08/06/lista-rzeczy-terminal-linuks/

Źródło: OMG!Ubuntu