Ubuntu 11.10 na Archosie 43 (wideo)

Społeczność forum XDA Developers nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. Ci obdarzeni wyjątkowymi umiejętnościami programiści potrafią tworzyć cuda i tchnąć w zapomniane przez producentów urządzenia nowe życie. Jednym z nich jest 4,3-calowy tablet Archos 43, dla którego przygotowano system operacyjny Ubuntu w wersji 11.10.

Wydanie działającego (aczkolwiek nie w pełni funkcjonalnego; do tego brakuje mu chociażby sprzętowego wsparcia dla grafiki) komputerowego systemu operacyjnego na Archosa 43 jest nie lada osiągnięciem, ponieważ urządzenie charakteryzuje się stosunkowo przeciętną, jak na dzisiejsze standardy, specyfikacją. Oprócz domyślnie zainstalowanego oprogramowania Android 2.2. Froyo, obejmuje ona 4,3-calowy ekran dotykowy 854 x 480 pikseli, procesor ARM Cortex A-8 1GHz, Wi-Fi, Bluetooth oraz 8GB lub 16GB pamięci wewnętrznej. Port systemu Ubuntu 11.10 dla tabletów Archos 43 i 101 (na 10,1-calowej jednostce również działa) został przygotowany i opublikowany przez użytkownika o nicku CalcProgrammer1, w stronę którego kieruję głęboki ukłon. Choć oprogramowaniu wiele brakuje, niewątpliwie jest to krok naprzód i bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którym przejadł się Android. Ponieważ Ubuntu jest systemem komputerowym, daje bardzo duże możliwości, które docenią chociażby programiści.

Reklama

Swoją drogą, Archos 43 jest kontrowersyjnym urządzeniem. Czy w dobie 5,3-calowych telefonów komórkowych, wciąż można nazywać go tabletem?

via Tablet-News