Uber rezygnuje z inwestowania w autonomiczne samochody ciężarowe. Robi więcej miejsca dla Tesli Semi

Uber ogłosił dzisiaj, że zamyka swój własny program rozwoju autonomicznych ciężarówek. Zamiast tego, firma skupi się na autach osobowych. Oddział zajmujący się dużymi, samodzielnymi pojazdami towarowymi pracował przez ponad rok.

Uber Freight został uruchomiony w maju 2017 roku. Jest przeznaczony dla zatwierdzonych kierowców wozów towarowych. Pomaga im znaleźć ładunki, które można zabrać z okolicy, sprawdzić informacje dotyczące tego, gdzie należy je zawieźć, którą trasą można to zrobić oraz jakie wynagrodzenie jest przyznawane za dostarczenie ładunku na miejsce. Kierowcy Ubera mogą dzięki tej platformie łatwo rezerwować fracht, jest to więc całkiem przydatne rozwiązanie.

Początkowo Uber Freight był ograniczony tylko do trzech regionów w Stanach Zjednoczonych, a później dołączyły do niego inne. Razem z tym rozwiązaniem rozpoczęto badania nad autonomicznymi ciężarówkami, które byłyby w stanie korzystać z programu Freight i zapewniać bezpieczny transport produktów z jednego miejsca do drugiego. Sam system pozostanie nienaruszony, jednak Uber zdecydował o wygaszeniu projektu samodzielnych samochodów ciężarowych.

W mailu do pracowników, Eric Meyhofer, szef rozwoju technologii w Uberze, napisał:

„Zamiast dwóch grup pracujących obok siebie, skupionych na podobnych rozwiązaniach dla dwóch grup pojazdów, wolelibyśmy, żeby wszyscy stanowili jeden zespół. Jesteśmy super dumni z tego, co do tej pory udało się osiągnąć ekipie odpowiedzialnej za ciężarówki i nadal widzimy niesamowity potencjał wielu rozwiązań przygotowanych pod Uber Freight.”

Zatem wszystko to, co opracowano w związku z samojezdnymi ciężarówkami nie jest wyrzucane do kosza. Biura zajmujące się tym działem, zlokalizowane w San Francisco i Pittsburgu, nadal będą pracować. Testy autonomicznych ciężarówek na amerykańskich autostradach wciąż będą prowadzone, a nawiązane relacje z producentami samochodów ciężarowych – podtrzymywane. Uber Freight pozostanie nienaruszone.

Uber nie będzie jednak starał się przeć w kierunku samodzielnych pojazdów ciężarowych, a będzie chciał skupić się na autonomicznych samochodach osobowych. To właśnie tam, mimo popełnianych przez technologię Ubera błędów, firma widzi swoją przyszłość.

Zobaczymy, czy zasilenie grupy opracowującej technologie autonomicznej jazdy dla „zwykłych” wozów rzeczywiście się opłaci. Uber w to wierzy. Jednocześnie tworzy to pewne pole do popisu dla Tesli, która rozwija projekt autonomicznej ciężarówki Semi. Wydaje się jednak, że wypełnienie obietnic Elona Muska jest jeszcze daleko przed nami, a Uber stara się na bieżąco rewidować swoje inwestycje w technologie pojazdów autonomicznch.

https://www.tabletowo.pl/2018/07/25/samodzielne-auta-ubera-wracaja-na-drogi/

źródło: Fonearena