Uber chce wykupić Birda lub Lime. Do samochodów dołączą elektryczne hulajnogi?

Uber stara się sukcesywnie powiększać grono odbiorców swoich usług. Firma pilnie przygląda się komunikacyjnym potrzebom i wymaganiom osób mieszkających w miastach i stara się dostosowywać do tego swoją ofertę. To dlatego jakiś czas temu zainteresowała się skuterami i hulajnogami elektrycznymi, które są dobrą alternatywą wobec samochodów w ścisłych centrach miast, gdzie korki i ograniczenia w ruchu drogowym zniechęcają do skorzystania z usług Ubera.

Zgodnie z najnowszym raportem, Uber jest w trakcie rozmów z Birdem na temat możliwego przejęcia tego startupu.

Reklama

Bird powstał we wrześniu ubiegłego roku w Kalifornii. Usługi wypożyczania elektrycznych hulajnóg, przede wszystkim dzięki bardzo prostej formule biznesowej, sprawiły, że startup bardzo szybko zyskał na popularności. Dlatego zainteresował się nim Uber, który obecnie szuka możliwych ścieżek rozwoju, widząc, że transport samochodowy w miastach to tylko jeden element układanki.

Uber ewidentnie stara się jeszcze w tym roku znaleźć się na rynku wypożyczanych elektrycznych pojazdów jedno- lub dwuosobowych. Chce zająć tam swoją pozycję, zanim jak grzyby po deszczu zaczną powstawać tam kolejne obiecujące startupy, zabierające potencjalnych klientów. Oczywiście najszybszą i najłatwiejszą możliwością „rozwoju” jest w tej sytuacji wykupienie ewentualnej konkurencji. Właśnie dlatego tak łakomym kąskiem jest Bird.

Szef Birda, Travis VanderZanden stwierdza, że Bird nie jest na sprzedaż, ale jego wypowiedź może być równie dobrze strategią negocjacyjną, więc dopóki nie otrzymamy konkretnego potwierdzenia z obu stron, należy brać pod uwagę ewentualne przejęcie.

Hulajnogi Lime i Bird (fot. fonearena)

Uber ma bardzo podobne zamiary wobec Lime. Tu teoretycznie powinno być nieco łatwiej o przejęcie, bo Uber jest już właścicielem udziałów tej firmy.

Jak niesie wieść, Uber aż pali się do tego, by jeszcze przed końcem roku podpisać umowę o wykupieniu Birda lub Lime. Nachodzące tygodnie powinny przynieść nieco więcej informacji na ten temat.

Jak pewnie pamiętacie, z elektrycznych hulajnóg Lime można już korzystać w wybranych miastach w Polsce.

 

źródło: The Information przez fonearena