Koniec ze skupianiem się na samochodach. Uber zajmie się również wypożyczaniem rowerów

Dla większości ludzi, Uber kojarzy się przede wszystkim z konkurencją dla taksówek. I słusznie, bo to na tego typu usługach skupia się firma. Wcale jednak nie musi tak pozostać, gdyż dyrektor generalny Ubera zdradził, że przedsiębiorstwo chce objąć swoim działaniem więcej środków transportu, w tym miejskie rowery.

Uber chce stworzyć coś, co nazywa „miejską platformą mobilności”. Chodzi o połączenie różnych możliwości transportu pod jednym szyldem i nieograniczanie się wyłącznie do wykorzystywania czterech kółek.

Firma już w kwietniu poczyniła kroki, by poszerzyć swój profil działania, nabywając w kwietniu startup wypożyczania rowerów miejskich Jump. Działa on w ośmiu miastach USA, między innymi w San Francisco, Nowym Jorku, Chicago i Waszyngtonie. Kolejnym dużym partnerem Ubera w tym biznesie zostało Lime, które zajmuje się wynajmem elektrycznych skuterów i rowerów.

(zdj. Stephen Babcock, technical.ly)

Szef Ubera, Dara Khosrowshahi, jest zdania, że pojazdy jednośladowe są lepiej przystosowane do poruszania się w mieście niż duże samochody. Jednak ograniczenie obecności aut w miastach naprawdę przyczyniłoby się do polepszenia efektywności miejskiej komunikacji i ludzkiego komfortu.

Khosrowshahi przyznaje, że Uber najprawdopodobniej początkowo sporo straci na takim podejściu, bo na wypożyczaniu rowerów zarabia się znacznie mniej niż na wynajmowaniu kierowców. Jednak jeśli więcej ludzi przesiądzie się z samochodów na jednoślady, taki ruch może się opłacić.

Plany Ubera stawiają go do bezpośredniego starcia z Lyft, które przyjęło podobną strategię. Skoro jednak tak silnie okopana w swojej branży firma zamierza zmienić profil działalności, to znaczy, że rynek mobilnego transportu w miastach jest wciąż niezagospodarowaną działką, z której można wycisnąć sporo pieniędzy.

https://www.tabletowo.pl/2018/07/31/uber-rezygnuje-z-inwestowania-w-autonomiczny-samochod-ciezarowy/

źródło: DigitalTrends,
zdj. tytułowe: intelligenttrasport.com, technical.ly