Twitter ułatwia raportowanie tweetów, które ukazują dane osobowe

Pojawienie się danych osobowych na popularnej platformie social media może być problematyczne. Oczywiście najbardziej wtedy, gdy ktoś zdecyduje się te dane w jakiś sposób wykorzystać. Twitter wprowadza narzędzie, które zmniejszy ryzyko dostania się takich informacji w niepowołane ręce.

Oczywiście dużo zależy od życzliwości użytkowników Twittera. Żeby tweet z wrażliwymi danymi mógł zostać ukryty, należy postąpić podobnie, jak w wypadku zgłoszenia wpisu o charakterze obraźliwym czy naruszającego inne zasady funkcjonowania serwisu.

Reklama

Od teraz wśród innych propozycji w pozycji „zgłoś problem”, dostępnej po wybraniu rozwijanego menu przy każdym tweecie, znajdzie się opcja umożliwiająca oznaczenie postu z danymi osobowymi. W polskiej wersji aplikacji znajdziemy ją pod dość ogólną zakładką „To jest obraźliwe lub krzywdzące”.

Twitter był wcześniej krytykowany za zbyt długie procesowanie zgłoszeń dotyczących nieuprawnionego opublikowania czyichś danych osobowych na platformie. Serwis, zawężając kategorie zgłaszanych tweetów, ułatwia sobie pracę z postami, które mogłyby wyrządzić szkodę użytkownikom Twittera.

Nieautoryzowana publikacja danych osobowych w sieci, bez zgody dotyczącej ich osoby, określane jest mianem doxxingu. Może ona spowodować nękanie takiego użytkownika zarówno online, jak i w świecie fizycznym, jeśli dane zawierałyby na przykład numer telefonu czy adres.

Twitter wciąż stara się znaleźć złoty środek między prawem do wolności słowa i publikacji dowolnych materiałów w internecie, a ewidentnymi przypadkami nadużyć. Dobrze, że jakieś kroki są w tym kierunku podejmowane.

 

źródło: Twitter dzięki fonearena