Reklama

Niewyobrażalny atak hakerski na Twitterze – zhackowano m.in. konta Apple, Billa Gatesa i Elona Muska

Twitter to ogromna platforma społecznościowa, na której swoje konta mają również największe osobistości i firmy z branży technologicznej. Dziś w nocy doszło do niewyobrażalnego wręcz ataku hakerskiego w tym serwisie, przez który wielu użytkowników straciło pieniądze.

Reklama

Niedawno aplikacja Twittera na system operacyjny przekroczyła miliard pobrań, a to przecież tylko część użytkowników. W Polsce co prawda serwis ten nie cieszy się aż tak dużą popularnością, jak chociażby w Stanach Zjednoczonych, lecz mimo wszystko dla popularnych osób i firm jest nie mniej ważnym kanałem komunikacji z fanami czy klientami.

Zmasowany atak hakerski na Twittera. Hakerzy przejęli mnóstwo znanych kont

Podczas gdy większość z Was prawdopodobnie smacznie już spała, ewentualnie zaraz miała przyłożyć głowę do poduszki, na Twitterze zaczęły dziać się dziwne rzeczy, choć na pierwszy rzut oka można było się nie zorientować, że coś jest nie tak.

Na wielu znanych kontach, obserwowanych przez miliony użytkowników, jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się posty zachęcające do wpłacenia Bitcoinów na podany w tweecie adres, ponieważ użytkownicy mieli otrzymać w zamian dwukrotnie większą wartość tej kryptowaluty.

Konto Apple na Twitterze
Hakerzy przejęli m.in. oficjalne konto Apple (źródło: Android Authority)

Aby zmotywować ludzi do wpłacania Bitcoinów, oszuści informowali, że ta „niezwykle atrakcyjna oferta” obowiązuje tylko przez 30 minut. Niejedna osoba skuszona wizją czystego zysku nie zwlekała więc, ale szybko zorientowała się, że niestety została oszukana.

Wśród kont, do których dostęp przejęli hakerzy, znalazły się te należące m.in. do Apple, Billa Gatesa, Elona Muska i Ubera, a nawet i Barracka Obamy. We wszystkich przypadkach oszuści zapewniali, że w ten sposób dana osoba czy firma chce wspomóc użytkowników Twittera w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Bitcoin BTC
Bitcoin (fot. Pexels)

Twitter w miarę szybko zaregował. Co się stało?

Skala ataku była ogromna i serwis stosunkowo szybko zorientował się, że dzieje się coś niedobrego. Aby uchronić użytkowników przed utratą pieniędzy, zablokował tymczasowo wielu popularnym kontom możliwość publikowania tweetów (ograniczenie to zostało już zdjęte).

Po kilku godzinach serwis poinformował, że wykrył „skoordynowany atak” na niektórych pracowników, którzy posiadali dostęp do wewnętrznych systemów i narzędzi. Hakerom udało się go przejąć i dzięki temu byli w stanie publikować w imieniu dowolnego użytkownika tweety, które miały na celu wyłudzenie pieniędzy.

Pojawiają się jednak też nieoficjalne informacje, że hakerzy mogli zapłacić pracownikowi Twittera ze znaczącymi uprawnieniami, aby ten zmienił adresy e-mail powiązane z kontami, na których później pojawiły się oszukańcze tweety. Serwis tego jednak nie potwierdził.

Jak podaje Zaufana Trzecia Strona, po godzinie 23 na koncie oszustów znajdowało się około 11 Bitcoinów, a warto tu powiedzieć, że jeden BTC aktualnie jest wart ponad 36 tys. złotych. W sumie w ich portfelu w „najlepszym momencie” było ponad 12,85 BTC (teraz jednak jest już prawie pusty).