Sześć lat po tym, jak za Tumblr zapłacono 1 miliard dolarów, firma oddawana jest za grosze

W 2013 roku Yahoo wykupiło platformę blogową Tumblr za 1 miliard dolarów. Niegdyś naprawdę silna marka jest po latach usuwana z portfolio Verizona, by przejść w nowe ręce. Przejmie ją Automattic Inc., właściciel WordPressa, i to za ułamek ceny, jaką zapłaciło kiedyś Yahoo.

Zgodnie z informacjami od Axios, cena wywoławcza za wspomniany serwis wynosi „znacznie poniżej 20 milionów dolarów”. Niektórzy spekulują, że jest to kwota nie przewyższająca nawet 3 milionów dolarów. W porównaniu z miliardem dolarów wydanym na tę platformę w 2013 roku, to śmieszna kwota.

Reklama

Swego czasu Tumblr był naprawdę gorącym towarem – jednym z pionierów blogowania w internecie, zaraz obok WordPressa. Jednak w miarę wzrostu społeczności Facebooka, Instagrama czy Reddita, prowadzenie bloga na tej platformie było coraz mniej modne. Negatywny wpływ na jej popularność miała ubiegłoroczna decyzja o zakazie umieszczania treści pornograficznych na blogach Tumblra. Wtedy to po raz pierwszy liczba użytkowników aplikacji mobilnej Tumblr spadła o 33% rok do roku.

Automattic widzi jednak niegasnący potencjał Tumblra. Dlatego włączy go do swojej oferty, która obejmuje już wiele platform i serwisów, z których najważniejszy jest WordPress.com, ale uzupełniają go WooCommerce, Jetpack, Simplenote, Longreads i inne.

Verizon, który przejął Yahoo w 2016 roku, chciał pozbyć się Tumblra już od jakiegoś czasu. Obok WordPressa znów będzie to ważne narzędzie do publikowania treści w sieci, a przynajmniej takie nadzieje żywią osoby decyzyjne stojące za wykupieniem platformy. W ramach umowy Automattic zatrudni 200 pracowników Tumblra.

Ciekawe, jaki kierunek nowy właściciel nada Tumblrowi. Bo widać było, że ani Yahoo, ani Verizon nie mieli na to jakiegoś sensownego pomysłu.

źródło: Verizon, Wall Street Journal, Axios przez TechCrunch