TSMC: dwurdzeniowy procesor 28nm 3,1GHz - Tabletowo.pl

TSMC: dwurdzeniowy procesor 28nm 3,1GHz

Za działanie tabletów internetowych odpowiada szereg komponentów. Do najważniejszych zaliczymy przede wszystkim wyświetlacz oraz procesor, który musi sobie radzić z wykonywaniem wielu operacji jednocześnie, oferując przy tym wysoką wydajność i długi czas pracy urządzenia. Dlatego też czasem zaglądamy w świat procesorów, by sprawdzić, co tam się ciekawego dzieje. A wydarzyły się rzeczy, o których nie sposób nie wspomnieć.

Otóż firma TSMC pochwaliła się dziś dwurdzeniowym procesorem bazującym na ARM Cortex A9, wykonanym w 28nm procesie technologicznym, o częstotliwości taktowania… 3,1 GHz. Na pewno kojarzycie, że obecne na rynku urządzenia mobilne, a właściwie ich procesory, oferują taktowanie zegara na poziomie 1-2GHz. Tu mamy do czynienia z 3,1GHz – robi wrażenie!

Połączenie 28nm procesu technologicznego z częstotliwością taktowania 3,1GHz powinno pozwolić na zwiększenie wydajności urządzeń (w tym tabletów) bez skracania czasu ich pracy. Firma TSMC chwali się, że najnowszy chip jest dwa razy szybszy od ich jednostki wykonanej w 40nm procesie technologicznym. I trudno w to nie wierzyć, bo tak faktycznie musi być.

Powiecie pewnie, że czym tu się TSMC chwali, skoro na rynku jest już sprzęt z czterordzeniowymi procesorami… Pewnie. Ale nie zawsze ilość rdzeni świadczy o faktycznych możliwościach jednostki centralnej. Z niecierpliwością czekam na wieści czy (a jeśli tak, to kiedy) najnowsze dziecko TSMC trafi do pierwszych urządzeń.

źródło

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona