Właściciele Nexusów się cieszą – dzięki modyfikacji mogą korzystać ze świetnego trybu portretowego z Pixela 2

Pixel 2 od Google jest wszem i wobec chwalony za doskonałą jakość zdjęć portretowych. Biorąc pod uwagę, że jest ona zależna nie tylko od dobrej optyki oraz matrycy aparatu, ale też od odpowiedniego oprogramowania, niektórzy zaczęli się zastanawiać, czy podobne efekty można by było uzyskać na starszych Nexusach. No i się da.

Charles Chow jest znany w środowisku androidowych moderów. Specjalizuje się w przenoszeniu nowych funkcji, spotykanych w Pixelach, do starszych modeli, które choć mają zaplecze w postaci podzespołów, to nie otrzymują wszystkich udogodnień znanych ze smartfonów Google. Chow ostatnio umożliwił właścicielom Nexusów 6P i 5X korzystanie za AR Core i trybu rozszerzonej rzeczywistości. Teraz wziął się za aparat Pixela 2.

Reklama

W Pixelu 2 nie ma podwójnych aparatów, które by odpowiadały za efekt rozmycia tła. Wszystko odbywa się przy pomocy jednej soczewki i odpowiedniego oprogramowania. Żeby uzyskać ładny bokeh, aparat robi dwa zdjęcia: jedno w HDR+, z zerowym opóźnieniem migawki, i jedno w trybie portretowym. Jeśli algorytmy nie wykryją na fotografii ludzkiej twarzy, pozostawią zdjęcie bez zmian. Jeśli jednak przed obiektywem znajdzie się człowiek, wykonywane są obliczenia, dzięki którym uzyskiwany jest efekt rozmycia tła.

Aplikacja, którą napisał Charles Chow bazuje na oprogramowaniu aparatu z Pixela 2 i wydaje się rzeczywiście działać. Nazywa się Camera NX V7.3 i opiera się na programie Google Camera 5.1.016. Najlepiej działa na Nexusach, ale można ją wypróbować również na innych smartfonach z Androidem 8.0 i pojedynczym aparatem głównym.

Jest też inny mod, opracowany przez uznanego forumowicza XDA Developers, Arnova8G2To usprawnienie nie wymaga nawet dostępu do panelu administratora. Wprowadza ono tryb portretowy z Pixela 2 do przedniej kamery kompatybilnych urządzeń.

Jak widać, Google nie jest skłonne dzielić się ze starszymi Nexusami osiągnięciami programowymi, które zastosowano w nowych Pixelach. Nie przeszkadza to jednak ambitnym deweloperom w robieniu tego na własną rękę. Dzięki temu ci, którzy nie boją się roota i modyfikacji systemu, mogą zyskać funkcje dostępne tylko dla flagowców giganta z Mountai View.

 

źródło: chromloop.com, XDA Developers przez fonearena