Trwają prace nad Wine na Androida, pozwalającym uruchamiać programy z Windowsa

wine-windowsnaandroid

Reklama

Niewątpliwą zaletą tabletów z Windows 8 i przewagą nad sprzętem z Androidem jest możliwość odpalania programów typowo pecetowych. A gdyby tak można było bez problemów uruchamiać je także na mobilnym systemie spod znaku zielonego robocika? Już niebawem może stać się to możliwe za sprawą programu Wine.

Wine, jak możemy przeczytać na stronie projektu, jest „warstwą tłumaczącą (ładującą programy) zdolną uruchomić Windowsowe aplikacje na Linuksie i innych systemach operacyjnych zgodnych z POSIXem. Programy Windowsowe uruchomione pod Wine zachowują się tak jak zachowywałyby się w środowisku natywnym, bez strat związanych z wydajnością i nadmiernym wykorzystaniem pamięci przypisywanym emulatorom, za to z wyglądem podobnym do innych aplikacji na twoim komputerze”.

Twórcy Wine pracują nad umożliwieniem korzystania z Windowsowych programów na Androidzie. Podczas konferencji FOSDEM w Brukseli zostało nawet zademonstrowane działanie takiego rozwiązania. Dokładniej mówiąc pokazane zostało działanie Wine na Apple Macbook pracującym na Linuksie z odpalonym emulatorem Androida. Radzi sobie… średnio. Powiedzmy, że do doskonałości mu jeszcze sporo brakuje.

Jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie zanim opisane powyżej rozwiązanie zostanie stuprocentowo dopracowane. Twórcy Wine mają jednak nadzieję, że rozwój Wine na Androida przyspieszy pojawienie się tabletów z Androidem i procesorami Intel opartymi o architekturę x86.

źródło