Toyota udostępniła 24 000 patentów na technologie

Japoński koncern pragnie przyspieszyć popularyzację zelektryfikowanych samochodów. W tym celu udostępnił niemal 24 000 technologicznych patentów oraz zaoferował wsparcie techniczne korzystającym z nich producentom.

Toyota bardzo poważnie potraktowała plan wprowadzenia niskoemisyjnych samochodów na wszystkie rynki na świecie. Dostrzegając przewagę takiego rozwiązania, postanowiła przyspieszyć rozwój tej dziedziny, udostępniając swoją technologię całkowicie za darmo. W ten sposób japoński gigant chce pomóc branży motoryzacyjnej, a także rządom, przedsiębiorstwom i społecznościom, osiągnąć cele klimatyczne, które pozwolą uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu.

Reklama

Wśród udostępnionych patentów znalazły się technologie wykorzystywane w m.in samochodach hybrydowych. Począwszy od silników elektrycznych po rozwiązania dotyczące ogniw paliwowych. Oprócz tego koncern pragnie podzielić się także innowacjami dotyczącymi kontroli systemu, skrzyni biegów, a nawet systemów ładujących. Ogólnie Toyota umożliwiła darmowe korzystanie z 23 740 patentów do 2030 roku. Dotyczy to również nowości, które wciąż czekają na zatwierdzenie w urzędach patentowych.

Poza samymi patentami, Toyota zaoferowała również pełne wsparcie techniczne producentom którzy postanowią opracowywać samochody, oparte na wspomnianych technologiach. Będzie się ono opierać zarówno na wewnętrznej pomocy jak i udostępnieniu potrzebnych instrukcji do kontroli i dopracowania danego pojazdu.  Wszystko to na podstawie zawieranych indywidualnie umów.

Warto wspomnieć, że to nie pierwszy tego typu gest japońskiego producenta. W 2015 roku Toyota umożliwiła darmowe korzystanie z 5680 patentów związanych z samochodami elektrycznymi na ogniwa paliwowe zasilanymi wodorem.

źródło: Toyota