fot. Toyota

Toyota i Subaru zbudują elektrycznego SUV-a

To nie pierwszy raz, gdy Toyota i Subaru łączą swe siły, by stworzyć coś wspólnego. Nie tak dawno, przy współpracy obu partnerów powstały bliźniacze, tylnonapędowe sportowe pojazdy – Subaru BRZ oraz Toyota GT86. Na amerykańskim rynku pojawił się również hybrydowy Subaru Crosstrek Plug, także wykorzystujący rozwiązania z portfolio obu marek.

Dwa japońskie koncerny rozpoczęły szeroką współpracę, której efektem ma być nowy elektryczny SUV segmentu C

Teraz japońscy giganci ponownie łączą siły, czego efektem ma być nowy samochód elektryczny typu SUV, który – podobnie jak w przypadku modeli BRZ i GT86 – ma pojawić się w ofercie obu producentów.

Wygląd oraz dane techniczne nowego modelu nie są jeszcze znane. Z zapowiedzi przynależności do segmentu C może jednak wynikać, że będziemy mieli do czynienia z niewielkim crossoverem o wielkości zbliżonej do Nissana Qashqai lub Skody Karoq.

To, co natomiast już wiadomo, to że pojazd ma wejść do sprzedaży połowie przyszłej dekady na większości dużych, światowych rynków.

W pełni bezemisyjny SUV to jednak nie wszystko, do czego dążą liderzy azjatyckiego rynku. Współpraca pomiędzy Toyotą i Subaru ma także dotyczyć prac nad wspólną platformą dla średnich i dużych samochodów elektrycznych. Projekt ma uwzględniać najmocniejsze strony obu producentów – mowa tu o innowacyjnych technologiach elektryfikacji oraz zaawansowanych rozwiązaniach technicznych dotyczących napędu na wszystkie koła.

Nowa platforma ma być w przyszłości wykorzystana przy produkcji kolejnych modeli o różnych typach i wielkościach. Toyota wraz Subaru nie wykluczają przy tym sedanów i kolejnych SUV-ów z segmentów C i D. Uniwersalna konstrukcja ma także umożliwiać tworzenie pochodnych modeli pojazdów.

Źródło: Toyota