Toyota ma pomysł na 5G. T-HR3 to humanoidalny robot kontrolowany bezprzewodowo na odległość 10 km

Oglądaliście Avatara? Jeżeli tak, to na pewno pamiętacie obecne tam zdalnie sterowane roboty, które umożliwiały ludziom przeniesienie walki na zupełnie nowy poziom. Od jakiegoś czasu, jako wyznacznik futuryzmu danej technologii przyjmuje się bycie jak z filmu i nie inaczej jest tym razem. Toyota pokazuje robota T-HR3, który nie dość, że jest jak z Avatara, to na dodatek jest sterowany przy użyciu technologii 5G.

Robot T-HR3 został zaprezentowany niemal dokładnie rok temu, jednak wtedy technologii tej nie opisywaliśmy na łamach Tabletowo – warto więc byłoby zacząć od krótkiego wprowadzenia na ten temat.

Reklama

T-HR3 to robot autorstwa Toyoty, którego założenie jest proste – człowiek steruje humanoidem z bezpiecznego miejsca, a ten w tym czasie wykonuje różnego rodzaju niebezpieczne zadania.

Nietrudno się domyślić, że przy rozwoju współczesnej technologii stworzenie odpowiednich hydraulicznych przełożeń nie jest barierą nie do przeskoczenia. Sam system sterowania to już twardszy orzech do zgryzienia, ale to wciąż jest wykonalne – czego dowodem jest powyższy gif. Głównym problemem staje się… zdalne sterowanie, a temu zdaje się radzić technologia 5G.

Toyota udostępniła informację prasową, w której chwali się, że przy użyciu technologii 5G udało się przeprowadzić próby zdalnego sterowania robotem na duże odległości. Oczywiście sam robot jest wyposażony w odpowiednie czujniki balansu, a stawy są skonstruowane tak, żeby wykonywać delikatne i precyzyjne ruchy, ale to człowiek przy użyciu specjalnego stanowiska VR kieruje jego ruchami, więc bardzo ważna jest stabilność komunikacji między dwoma jednostkami. Technologia 5G zapewniła Toyocie na tyle niskie opóźnienia, że możliwe było precyzyjne i płynne sterowanie humanoidem z odległości 10 kilometrów.

Część z Was może pomyśleć, że głównym zadaniem robota Toyota T-HR3 będzie wykorzystywanie go w „niecnych celach”. Nieco inne zdanie ma Akifumi Tamaoki, główny menadżer ekipy Toyota Partner Robot:

„Członkowie zespołu Partner Robot są zaangażowani w wykorzystywanie technologii w T-HR3 do tworzenia przyjaznych i pomocnych robotów, które współistnieją z ludźmi i pomagają im w codziennym życiu.”

Prezentowana wizja jest całkiem optymistyczna i mówi się również o poprawie jakości życia pacjentów ograniczonych ruchowo lub przebywających na zamkniętych oddziałach. A jak będzie naprawdę? Firma obiecuje, że powie więcej na ten temat podczas odbywającego się 6 grudnia wydarzenia u partnera Toyoty, NTT Docomo. Wygląda jednak na to, że zaistnienie 5G na niektórych płaszczyznach technologii jest nieuniknione… ;)

źródło: Engadget (1, 2)