TouchMousePointer – wirtualny touchpad na tablecie z Windows 8.1

Część z Was zajrzała tu pewnie z czystej ciekawości – bo przecież coś się autorowi chyba pomyliło. Po co mi touchpad na tablecie, skoro cały ekran jest dotykowy? –Zapewniam, że zastosowań znajdzie się co najmniej kilka, a kiedy już raz użyjecie omówionej przeze mnie aplikacji, przekonacie się o tym sami.

Touchpad przyda nam się oczywiście w programach trybu pulpitu, które od lat były projektowane do obsługi za pomocą kursora myszy. Różne opcje i ustawienia są małe już na ekranie komputera, a kiedy przyjdzie nam w nie trafić na ekranie tabletu, zwłaszcza, gdy mamy duże palce, obsługa staje się po prostu niewygodna i irytująca. Kolejnym przykładem są strony internetowe niedostosowane do obsługi dotykowej. Wciąż jeszcze możemy znaleźć serwisy, w których – by rozwinąć menu – należy najechać na nie kursorem. Oczywiście możemy użyć myszki, jednak nie zawsze mamy ją pod ręką.

Możemy wtedy posiłkować się niewielką i darmową aplikacją TouchMousePointer, którą pobierzemy ze strony producenta.

tp

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji, na pasku systemowym pojawi się ikonka myszki. Poprzez kliknięcie na nią uruchomimy touchpad, którego rozmiar możemy regulować używając do tego dwóch palców.

twofinger4s

Touchpad może działać w trzech trybach:

Zrzut ekranu (12)

– zajmując część ekranu

Zrzut ekranu (13)

– unosząc się nad treścią ekranu (z regulowaną przeźroczystością)

– lub w trybie pełnego ekranu (jest wtedy całkowicie niewidoczny)

opcjetp

Aplikacja, jak na tak prostą i niewielką, charakteryzuje się dość dużym zestawem opcji i możliwości personalizacji. Możemy zmienić między innymi: skutek pojedynczego i dwukrotnego kliknięcia, stopień przeźroczystości, opcje pojawienia się kursora i szybkość przesuwania się kursora.