Toshiba wprowadza niezwykły aparat dla urządzeń mobilnych

Aparat jest jednym z ważniejszych elementów każdego urządzenia mobilnego. Szczególnie w smartfonach oraz tabletofonach często jest decydującym elementem przy wyborze naszego nowego sprzętu. Według producenta ich nowa matryca została wyposażona w szereg najnowszych technologii. Czy poradzi sobie z konkurencją Sony?

Nowa matryca Japończyków została nazwana T4K82. Jest to typowy przedstawiciel klasy dla urządzeń mobilnych – został wykonany w technologii CMOS BSI  i ma rozsądną rozdzielczość 13 Mpix. Jednak główną zaletą będzie możliwość nagrywania filmów Full HD w – uwaga – 240 klatkach na sekundę. Dla porównania obecne flagowce w skromnych 60 fps-ach.

Co ciekawsze, nowy produkt Japończyków będzie mógł nagrywać w zawrotnej liczbie 900 fps-ów, ale przy tragicznej rozdzielczości QVGA (320×240). Wróćmy jeszcze do tematu nowości w tym aparacie. Dzięki autorskiej technologii „Bright Mode”, która poprawia doświetlenie oraz pozwala na uzyskanie takiej jakości wideo. Mam nadzieję, że w praktyce to rozwiązanie rzeczywiście sprawdzi się znakomicie.

Aparat Toshiba T4K82

W dodatku Toshiba zadbała także o to, abyśmy mogli ujrzeć na ekranie pozytywy, płynące z nagrywania filmu Full HD w 240 klatkach na sekundę. Wszystko za sprawą technologii „przeplatania”. Sądzę, że pozwoli to uzyskać naprawdę niezwykłe efekty, a przede wszystkim niespotykaną płynność – olbrzymia ilość fps-ów potrafi czynić cuda.

Aparat Toshiba T4K82Nagrywanie w spowolnionym tempie jest już dostępne na rynku od dłuższego czasu. Jednak ta opcja w obecnych na rynku urządzeniach nie jest równie niesamowita – HD/120 fps nie robi na nikim szczególnego wrażenia. Spodziewam się. że dzięki nowej matrycy Toshiby zostaną zaprezentowane nowe smartfony oraz tablety, który będą stanowiły nowy rozdział w fotografii mobilnej. Zresztą najnowsze SoC pozwalają już na nagrywanie w takiej jakości.

Niestety na chwilę obecną nic nie wiadomo na temat nowych produktów z aparatem od Japończyków. Prawdopodobnie zostaną zaprezentowane dopiero w lecie tego roku, może trochę wcześniej.

Uważam, że ten produkt Toshiby będzie cieszył się sporym zainteresowaniem producentów. W porównaniu do modeli Sony Exmor, T4K82 wyróżnia się przede wszystkim ulepszonym trybem slow-motion. Spodziewam się, że będzie chętnie stosowany szczególnie w modelach ze średniej półki.