Toruń kolejnym miastem, gdzie karta płatnicza zastąpi bilet komunikacji miejskiej. Testy ruszają w marcu

Od 1 marca rozpoczną się testy karty miejskiej w Toruniu. Mieszkańcy miasta, na jednej z linii tramwajowych, będą mogli sprawdzić, jak działa nowy sposób płatności za przejazdy komunikacją miejską. Jeśli próby przebiegną pomyślnie, a opinia użytkowników będzie pozytywna, system zostanie wprowadzony w całym mieście w 2020 roku.

O testach poinformował portal torun.pl.

W Toruniu wiele osób czeka na możliwość płacenia za komunikację publiczną korzystając z systemu elektronicznego. Chcemy to sprawdzić i w związku z tym wprowadzamy system testowy na liniach komunikacji miejskiej, zaczynamy od linii tramwajowej numer 1. Specjalnie wyposażone urządzenia pozwolą nam zapłacić za przejazd zwykłą kartą płatniczą lub specjalną kartą miejską.
– prezydent miasta, Michał Zaleski

Testy rozpoczną się 1 marca. Bilety jednorazowe będzie można kupić także przez aplikacje mobilne. W końcowej fazie pilotażu, pasażerowie tramwajów będą mogli podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi korzystania z nowego sposobu rozliczania się za przejazdy. Pomoże ona przy ocenie funkcjonalności systemu, co będzie potrzebne do wdrożenia go, planowanego na 2020 rok.

System oparty na karcie miejskiej, będzie można wykorzystać także w innych miejscach, na przykład w płatnościach za parkingi Parkuj i Jedź, na basenach, w bibliotekach, a także instytucjach kultury.

Koszt programu pilotażowego to 30 tysięcy złotych. Podobne testy trwają już w Katowicach, Łodzi czy Trójmieście, a kompletne systemy działają między innymi we Wrocławiu i Bydgoszczy.

 

źródło: torun.pl dzięki cashless.pl
zdjęcie główne: na licencji CC-04, Mateuszgdynia