Początki Androida jasno nakreślały, czym różni się „zielony robot” od „jabłka”. Wygląda jednak na to, że jeden z argumentów wkrótce przestanie mieć znaczenie. Samsung najwidoczniej nie chce, aby entuzjaści grzebali przy jego urządzeniach.
Samsung i początki Androida
W sumie nie dało się lepiej trafić z autorem tego tekstu. Moja przygoda z Androidem zaczęła się bowiem całkiem wcześnie, bo w 2009 roku, wraz z modelem Samsung Galaxy Spica i5700. Nie był to może demon prędkości i ze względu na zastosowany układ mobilny nie obsługiwał bardziej zaawansowanych graficznie gier, ale dotykowy ekran pojemnościowy i bogactwo darmowych aplikacji w Android Market robiły wtedy wrażenie.
Dlaczego jednak licealista i entuzjasta nowych technologii zarazem nie kupił wtedy iPhone’a? Oprócz oczywistego progu, jakim były finanse, w późniejszych latach doceniałem w „zielonym robocie” głównie dwie rzeczy – współpracę z formatami audio, wideo i foto, która nie utrudniała odczytywania plików na komputerze z Windowsem oraz otwarty system operacyjny. To, co dla użytkowników Apple było „ucieczką z więzienia” (jailbreak), ktoś z Androidem mógł nazwać „wieczorem z wgrywaniem zmodyfikowanej wersji systemu”.
Minęło zaledwie kilka lat, a smartfony Samsunga, Sony czy LG stawały się o wiele bardziej niezawodne i wypełnione funkcjami, których brakowało w początkowym okresie. Na lata zapomniałem więc o czymś takim, jak odblokowanie bootloadera, choć nadal uważam, że furtka pozostawiona przez producentów była jedną z najważniejszych cech Androida.
Koniec z odblokowywaniem bootloadera w Samsungach
Okazuje się jednak, że pewna era dobiega właśnie końca. salvo_giangri, jeden z użytkowników forum XDA zauważył, że wraz z nakładką systemu One UI 8 Samsung chciał po cichu zablokować możliwość wgrywania spersonalizowanych ROM-ów na wszystkich nowych smartfonach. Wcześniej ograniczenie dotyczyło wyłącznie urządzeń przygotowywanych na rynek amerykański.
Aby wprowadzić zmianę, Samsung nie musiał się specjalnie natrudzić. W nowej wersji systemu w kodzie odpowiadającym za konfigurację bootloadera pojawiła się po prostu nowa linijka: „androidboot.other.locked=1”. Wysyła ona sygnał do systemu aby możliwość odblokowania bootloadera nie pojawiła się w opcjach.
Serwis Android Authority potwierdził w swoim artykule, że nowy Samsung Galaxy Z Fold 7 z nieamerykańskiej dystrybucji nie wyświetla opcji umożliwiającej odblokowanie możliwości wgrywania nieoficjalnych wersji systemu.
Posiadacze smartfonów Samsunga, którym zależy na możliwości personalizacji oprogramowania, powinni zatem wstrzymać się z instalacją One UI 8. Ruch ze strony koreańskiego producenta pokazuje jednak, że nie każdy okres kończy się huczną rewolucją.
Czasami historia potrafi po cichu zmieniać się na naszych oczach – w końcu Samsung nie jest pierwszym (i zapewne nie ostatnim) producentem w ostatnich latach, który coraz mocniej blokuje możliwość odblokowania bootloadera.