Tłumacz Google dostaje istotną aktualizację. Funkcja aparatu będzie działać jeszcze lepiej

Tłumaczenie w czasie rzeczywistym, za pomocą aparatu w aplikacji Tłumacza Google, uznaję za jeden z najfajniejszych bajerów, jaki zaserwowało nam Google od lat. W przypadku tłumaczenia „w locie” na język polski, działa ono tylko z językiem angielskim, ale po zrobieniu zdjęcia, da się teraz uzyskać sensowne wyniki również w zestawieniu z innymi językami.

Tłumaczenie z aparatu zyskuje obsługę kolejnych języków. Teraz będzie można przetłumaczyć obcy tekst z 88 języków na ponad 100. I to bez uprzedniego tłumaczenia na angielski. Kierując oko kamery na interesujący nas fragment, robiąc zdjęcie i zaznaczając pożądane linijki symboli, będziemy w stanie uzyskiwać wyniki bezpośrednio z języka, który nas interesuje na naszą rodzimą mowę. Wcześniej nie było to możliwe. W ten prosty sposób dowiemy się, co znajduje się na karcie menu jakiejś czeskiej restauracji, dostając tłumaczenie wprost na język polski.

Reklama

Poszerzono także funkcjonalność automatycznego wykrywania języka. To istotna funkcja, zwłaszcza w wypadku sytuacji, gdy kilka języków ma wspólny alfabet, a nam trudno na pierwszy rzut oka rozróżnić charakterystyczne symbole dla któregoś z nich. Tłumacz Google wychwyci te cechy za nas i pomoże w określeniu, z jakim dialektem mamy do czynienia.

Podobno dzięki algorytmom Neural Machine Translation (NMT) poprawiono także „Szybkie tłumaczenie” przy pomocy aparatu (nie wymagające robienia zdjęcia), ale nawet w przypadku pracy translatorskiej między językiem polskim i angielskim, efekty są nadal dość słabe, zwłaszcza w porównaniu z tłumaczeniem zwykłego tekstu.

Oprócz tego wprowadzono kilka przydatnych zmian w samym wyglądzie aplikacji z poziomu aparatu, które mogą usprawnić korzystanie z Tłumacza Google. Aktualizacja będzie udostępniana stopniowo, wszystkim użytkownikom aplikacji. Google twierdzi, że proces uaktualniania powinien zamknąć się w dwóch tygodniach. Pełną listę języków obsługujących tłumaczenia za pomocą kamery, znajdziecie tutaj.

źródło: Google