Test Powerbanka Xiaomi 10000 mAh PRO

Jak sprawdza się w praktyce?

Dobrze i bezproblemowo. Dostawcami akumulatorów do tego konkretnego modelu są firmy LG, Samsung oraz Panasonic. Pojemność 10000 mAh spokojnie wystarcza na dwukrotne, całkowite naładowanie smartfona z baterią 3400 mAh. Zostaje jeszcze trochę energii, aby doładować go trzeci raz do około 65%. Jak łatwo więc policzyć, faktyczna efektywność produktu Xiaomi to jakieś 85-90%, co uważam za bardzo dobry wynik.

Czas potrzebny na jedno, pełne naładowanie, od 5% do 100%, OnePlusa 3T (nie wspiera QC 2.0, tylko autorską technologię Dash Charge) to 1 godzina i 30 minut. Dla porównania, zwykły powerbank (z microUSB) ładuje ten sam smartfon w 2 godziny i 30 minut. Jak widaćm już samo USB Typu C robi robotę. Sprzęt wyposażony w technologię QC 2.0 lub wyższą, z ogniwem o pojemności 3000 mAh, „napełnimy” w 55 minut, testowałem to przy pomocy HTC 10.

Aby w pełni naładować produkt Xiaomi, potrzeba trochę czasu. Producent deklaruje 3,5 godziny przy użyciu ładowarki Quick Charge 2.0 i 5 godzin za pomocą standardowej. Faktycznie jest nieco inaczej – o ile te 3,5 godziny w pierwszym przypadku mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, tak w drugim potrzeba na to aż 6 godzin. Stan naładowania sprawdzimy wciskając przycisk na górze obudowy, co skutkuje odpowiednim zaświeceniem się diod LED umieszczonych obok.

Jak powszechnie wiadomo, aluminium jest dobrym przewodnikiem, toteż sam powerbank zarówno podczas ładowania, jak i bycia ładowanym ulega nagrzaniu. W obu sytuacjach osiągane temperatury są jednak w pełni akceptowalne, nie ma powodów do obaw. Ciepło rozchodzi się równomiernie po całej obudowie akcesorium. Warto także wspomnieć, że Xiaomi wyposażyło swój produkt w klika zabezpieczeń, za które odpowiada firma Texas Instruments:

  • kontrola temperatury sprawia, że ogniwa działają w bezpiecznym dla nich zakresie
  • obwód OVP zapobiega stworzeniu przepięcia
  • monitorowane jest napięcie wyjściowe i wyłączane, gdy przekracza maksymalny limit
  • z chwilą wykrycia zwarcia automatycznie odcina ogniwa oraz układ elektroniczny
  • z chwilą wykrycia nieodpowiedniego ładowania automatycznie zatrzymuje proces ładowania
  • z chwilą wykrycia wartości znajdujących się poza zakresem chroni ogniwa przed uszkodzeniem
  • mamy możliwość zresetowania powerbanku poprzez proste naciśnięcie przycisku power
  • chroni podłączone urządzenie przed uszkodzeniem w chwili wykrycia maksymalnego prądu na wyjściu

Osobiście zabrakło mi drugiego złącza USB do ładowania dwóch smartfonów jednocześnie. Szkoda też, że powerbank nie obsługuje ładowania innych urządzeń za pomocą kabla obustronnie zakończonego wtykiem USB Typu C, a takie złącze służy tylko do napełnienia ogniw w samym produkcie Xiaomi.

Czy faktycznie #XiaomiLepsze?

Może nie lepsze, ale na pewno dobre. Powerbank spełnia większość moich wymagań, jakie zostały mu postawione. Producent nie wystrzegł się kilku niedoróbek. Mam na myśli głównie „latający” na wszystkie strony przycisk oraz szpary na łączeniach plastiku z metalem. Poza tym zabrakło mi prostego pokrowca w zestawie. Szkoda też, że akcesorium nie jest w stanie ładować innych urządzeń z portu USB Typu C.

Zważywszy jednak na cenę i inne zalety wiem, że produkt Xiaomi posłuży mi jeszcze długo. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić Wam ten powerbank, zwłaszcza jeśli komuś zależy na stosunkowo niedużych gabarytach, wsparciu technologii szybkiego ładowania, złączu USB Typu C, nawet jeśli  służy ono tylko do naładowania samego akcesorium oraz niezłym wykonaniu.

Spis treści:

1. Specyfikacja techniczna i cena. Zawartość zestawu. Wygląd i jakość wykonania
2. Jak sprawdza się w praktyce? Czy faktycznie #XiaomiLepsze?

Test Powerbanka Xiaomi 10000 mAh PRO
Zalety
stosunkowo kompaktowy
dobrze wyważony
nieźle wykonany
ładny i minimalistyczny
obustronne wsparcie dla QC 2.0
nie nagrzewa się mocno
wejście USB Typu C
dobra efektywność ładowania urządzeń w stosunku do pojemności powerbanka
Wady
brak chociażby prostego pokrowca w zestawie
przycisk "lata" we wszystkie strony
szpary na łączeniach plastiku z metalem
brak możliwości ładowania urządzeń za pomocą kabla obustronnie zakończonego USB Typu C
brak drugiego złącza USB do ładowania dwóch urządzeń jednocześnie
7.5
OCENA