Test taniego smartfona myPhone Q-Smart Plus

System

W myPhone Q-Smart Plus znajdziemy bardzo świeży system operacyjny Android w wersji 7.0 Nougat, co mnie dość mocno zdziwiło biorąc pod uwagę cenę urządzenia.

Na pierwszy rzut oka jest to system bez jakichkolwiek nakładek, lecz po chwili dostrzeżemy, że do dyspozycji użytkownika producent dodał kilka aplikacji. Są to:

  • Envelo – aplikacja do wysyłania, śledzenia i zarządzania paczkami Poczty Polskiej;
  • Kropka.tv – program telewizyjny;
  • Listonic – program do tworzenia list zakupów, przeglądania promocji i gazetek;
  • NaviExpert – nawigacja;
  • BookApart – aplikacja do rezerwowania noclegów;
  • Ceneo – porównywarka cenowa;
  • Domodi – serwis zakupowy;
  • myPhone – program typowo od producenta, w którym znajdziemy informacje o aktualizacjach, zniżkach na produkty, konkursach.

Ciekawą funkcją jest możliwość uruchomienia aparatu po trzykrotnym wciśnięciu klawisza zasilania. Możemy w taki sposób bardzo szybko włączyć aplikację i wykonać zdjęcie.

Płynność smartfona stoi na bardzo przeciętnym poziomie. Aplikacje ładują się powoli, animacje przy przesuwaniu pulpitów czy listy aplikacji klatkują, dodatkowo programy działające w tle bardzo szybko się zamykają. Z kartami w przeglądarce internetowej jest podobnie, a dodatkowo strony potrzebują nieco dłuższą chwilę, żeby się w pełni załadować. Problemy pojawiają się też w galerii, gdzie przesuwając czy przybliżając zdjęcia musimy chwilę poczekać, aż dana fotografia się w pełni załaduje i wyostrzy.

Przeciętne działanie jest spowodowane bardzo słabymi podzespołami – MediaTek MT6580 oraz zaledwie 1 GB RAM. Warto również dodać, że do dyspozycji użytkownika przeznaczono tylko 8 GB pamięci wbudowanej, z czego aż 4,18 GB zajmuje system. Do codziennego użytkowania przyda się więc karta microSD (obsługa do 32 GB), ponieważ kilka aplikacji i zdjęć spowoduje zapełnienie miejsca w urządzeniu.

Słabo działa też sam wyświetlacz. Reakcja na dotyk jest bardzo przeciętna i czasem kilka razy trzeba kliknąć daną rzecz, żeby telefon zadziałał tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Dodatkowo czasem po prostu przesuwając palcem po ekranie mogą się włączyć przypadkowo niechciane aplikacje czy opcje, a przy wpisywaniu czegoś na klawiaturze niekiedy zdarza się, że pojawia się na ekranie nie ta litera, w którą celowaliśmy.

Moduły łączności w smartfonie działają bez zarzutu. Z urządzenia bez problemu można dzwonić bez zakłóceń, strony ładują się przyzwoicie szybko przy użyciu transmisji danych, a moduł WiFi mocno zaskakuje, ponieważ działa dość dobrze z dala od routera, nawet w miejscach, gdzie większość testowanych przeze mnie urządzeń nie „łapie” już sygnału. Jedynie moduł GPS czasami wolno odnajduje naszą lokalizację.

A jak smartfon wypada w testach syntetycznych? Możecie zobaczyć to na poniższych zrzutach.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie