Recenzja HTC U Ultra

APARAT

W HTC U Ultra znajdziemy 12 Mpix aparat główny z przysłoną f/1.8. Jest on wykonany w technologii UltraPixel 2, dzięki której do aparatu dostaje się więcej światła i zdjęcia wychodzą po prostu lepsze. Dodatkowo do dyspozycji mamy dwutonową diodę doświetlającą, laserowy autofokus, czujnik BSI, a także laserowy autofokus.

A jak ten aparat sprawdza się w praktyce? Muszę przyznać, ze naprawdę rewelacyjnie! Fotografie wykonywane tym urządzeniem charakteryzują się sporą szczegółowością i dobrze odwzorowanymi kolorami. Dodatkowo jesteśmy w stanie świetnie uchwycić bardzo małe elementy przy jednoczesnym rozmazaniu dalszego tła, co pozwala uzyskać świetny efekt.

Trzeba też wspomnieć, że możemy rejestrować wideo w jakości 4K oraz że dzięki czterem mikrofonom rejestrowany dźwięk jest dużo lepszej jakości. Trzeba jednak dodać, że w 4K mamy ograniczenie nagrywania do maksymalnie 6 minut ciągiem.

Aparat na przodzie też jest niczego sobie. Do dyspozycji użytkownika przeznaczono 16 Mpix „oczko” z przysłoną f/2.0. Zdjęcia charakteryzują się sporą szczegółowością, głębią i stosunkowo małą ilością szumów. Na moje oko nieco lepsze mogłyby być jedynie kolory, gdyż nie są one zbyt żywe.

Aplikacja aparatu jest wyposażona rewelacyjnie. Oprócz standardowego wykonywania zdjęć i filmów, do dyspozycji mamy tryby takie, jak aparat Zoe (możliwość rejestracji 3-sekundowego filmu wraz ze zdjęciem), panorama, hyperlapse, zwolnione tempo oraz panorama selfie. Nie zabrakło również trybu profesjonalnego, w którym mamy możliwość dostosowania bilansu bieli, ISO, czasu naświetlania (do 16 sekund) oraz ostrości. Możemy również skorzystać z trzech predefiniowanych trybów – sportowy, nocny i makro.

Ciekawostką w aplikacji jest to, że na dodatkowym ekranie pojawia się suwak zoomu, a w trybie nagrywania możemy wygasić duży wyświetlacz, żeby telefon nie zużywał dużej ilości energii i się nie nagrzewał – wówczas na małym ekraniku mamy możliwość zatrzymywania, wstrzymywania i wznawiania nagrywania. Jedyne „ale”, to że nie mamy wtedy możliwości podglądu tego, co nagrywamy.

AKUMULATOR

Smartfon zasila akumulator o pojemności 3000 mAh. Wydaje się to całkiem sporo, ale w praktyce nie jest tak kolorowo. Biorąc pod uwagę spory wyświetlacz o dużej rozdzielczości raczej naturalną rzeczą jest to, że będzie on bardzo energożerny. W przypadku HTC U Ultra wygląda to jednak już bardzo słabo.

Przy moim tradycyjnym użytkowaniu, czyli cały czas włączony internet (głównie Wi-Fi, czasem transmisja danych) i jasności ekranu, ustawionej na 50% jesteśmy w stanie uzyskać wynik 3 godzin na wyświetlaczu (SOT, Screen on Time). Jest to dość przeciętny wynik, który często zmuszał mnie do doładowywania smartfona w trakcie dnia albo zabierania ze sobą powerbanka. Przy cały czas włączonym Wi-Fi udało mi się wydłużyć ten czas, lecz tylko trochę, bo do maksymalnie nieco ponad 3,5 godziny. Mimo wszystko nadal jest to stosunkowo słaby wynik.

To, że HTC U Ultra potrzebuje dużo energii, można czasem zauważyć podczas ładowania. W trakcie testów miałem ze dwa albo trzy razy sytuację, że smarfon nie chciał się ładować. Pojawiał się komunikat, że telefon zużywa więcej energii niż udaje się zgromadzić podczas ładowania z sugestią, żeby ograniczyć zużycie. Dziwna sytuacja i trochę denerwująca szczególnie poza domem – ładując urządzenie przy użyciu powerbanka mimo ciągłego ładowania poziom baterii spadał nawet do 1%.

 

PODSUMOWANIE

HTC U Ultra zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Jest to smartfon ze świetnymi dwoma wyświetlaczami, które się świetnie dopełniają i oferują garstkę ciekawych funkcji (chociaż i tak według mnie nie do końca został wykorzystany potencjał dodatkowego ekranu). Poza tym do dyspozycji mamy świetne aparaty, płynny system oraz rewelacyjny skaner odcisków palców. Nie sposób nie ominąć też doskonale wykonaną i ciekawie wyglądającą obudowę urządzenia. Szczególnie, jeśli mowa o pleckach – są one wykonane w innowacyjny sposób, dzięki czemu nie jest to zwykła, jednokolorowa tafla szkła, lecz mieniąca się na różne kolory, co daje rewelacyjny efekt. Szkoda tylko, że tył się tak szybko brudzi, co już tak cudownie nie wygląda.

Jak każde urządzenie, również HTC U Ultra ma kilka słabych stron. Największą wadą smartfona jest bateria, która jest mocno przeciętna, a szkoda. Trochę pojemniejsze ogniwo na pewno mocno podniosłoby moją ocenę końcową – w przypadku, gdy muszę doładowywać urządzenie w ciągu dnia, nie jestem jakoś z tego za bardzo zachwycony. Drugą, równie dużą wadą, jest niestety cena – sprzęt kosztuje około 3200 złotych, czyli sporo. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że telefon ma ten dodatkowy ekranik, bardzo wydajne podzespoły i dobre aparaty – a to poniekąd uzasadnia wysoką cenę.

Niektórym może jeszcze brakować złącza słuchawkowego, ale (niestety) robi się to powoli standardem w urządzeniach mobilnych. Niewątpliwie na chwilę obecną, gdy adaptery, słuchawki na USB Typu C lub bezprzewodowe nie są jeszcze tak popularne, jest to nadal spora wada. Mi osobiście brakowało również trybu obsługi jedną ręką, ponieważ tak dużego ekranu nie da się za bardzo obsługiwać jedną ręką – a nie zawsze mamy możliwość trzymać telefon w obu dłoniach.

Osobiście jednak uważam, że HTC U Ultra jest ciekawym, wartym uwagi smartfonem. Wyróżnia się mocno na tle konkurencji, szczególnie przez zastosowanie ciekawej kolorystyki obudowy i dodatkowego wyświetlacza. Dlatego osobiście rozważyłbym go przy zakupie nowego urządzenia. Nie ukrywam, że lubię telefony inne niż wszystkie, a ten model poniekąd taki jest. Jedynie patrząc na tak wysoką cenę, oczekiwałbym nieco lepszego akumulatora – poza tym tak naprawdę nie ma się za bardzo do czego przyczepić.

A co Wy myślicie o HTC U Ultra? Czy na Was też zrobił dobre wrażenie, a może wręcz przeciwnie? Dajcie znać w komentarzach.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, dodatkowy wyświetlacz, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie

Recenzja HTC U Ultra
WYŚWIETLACZ
8
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
9
OPROGRAMOWANIE
8
AKUMULATOR
6.5
MULTIMEDIA
9
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ (-2 za brak złącza słuchawkowego)
8
APARATY
9
JAKOŚĆ WYKONANIA
8.5
WZORNICTWO
9
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
Drugi ekran z dodatkowymi funkcjami
Nagrywanie w 4K
Dobre aparaty
Precyzyjny skaner linii papilarnych
Ciekawy wygląd obudowy
Płynny system
Funkcjonalna nakładka
Głośniki stereo
Wady
Słabe dopracowanie i mała funkcjonalność oprogramowania mniejszego wyświetlacza
Ograniczenie do 6 minut przy nagrywaniu w 4K
Słaba bateria
Brak złącza słuchawkowego
Brak trybu obsługi jedną ręką (przy tak dużym wyświetlaczu by się przydał)
8.3
OCENA