telewizor pilot
Credit: Glenn Cartens Peters/Unsplash.com

Zobaczysz filmy „oczami reżysera” – telewizory Samsunga z trybem Filmmaker

Producenci telewizorów co roku starają się przekonać do zakupu swoich urządzeń oferując coraz to nowsze, nie zawsze potrzebne zwykłemu użytkownikowi technologie. Jeden z liderów tego rynku, Samsung, nie spoczął na laurach i ogłosił wsparcie dla nowej, bardzo ciekawej technologii wyświetlania obrazu na swoich urządzeniach.

Mowa tutaj o trybie filmmaker, który – jak sugeruje sama nazwa – ma za zadanie przybliżyć nam wizję twórców wyprodukowanego obrazu. W celu zapewnienia widzowi jak najciekawszych wrażeń podczas seansu, Samsung podjął współpracę z „szeroko rozumianą branżą filmową”, a jej owocem jest wyżej wspomniana funkcja, mająca na celu wyświetlanie materiału bez sztucznego poprawiania go czy systemowej optymalizacji jakości, dzięki czemu dostaniemy surowszy, bliższy zamysłowi reżysera obraz bez zbędnych „polepszaczy”.

CES 2020: LG mocno odświeża ofertę telewizorów

Nowy spojrzenie na filmy

Jak właściwe będzie działał tryb filmmaker? Każda klatka obrazu filmowego zawiera pakiet informacji, który odczytać może odpowiedni telewizor. Urządzenie wyświetli wtedy monit o dostępności usługi przed rozpoczęciem seansu. Gdy użytkownik zdecyduje się z niej skorzystać, wyłączone zostaną wszystkie tryby poprawiające jakość filmu tak, by ten najbardziej przypominał to, co chciał nam zaserwować reżyser – nie będzie więc on sztucznie wyostrzony czy wygładzony.

Samsung podkreśla, że jest to jedna z wielu opcji dopasowania obrazu do preferencji każdego z widzów – w dalszym ciągu będziemy mieć dostęp do takich trybów, jak dynamiczny, naturalny, standardowy czy inteligentny, a także do tworzenia własnych z udziałem szczegółowo wybranych przez nas parametrów.

A komu to potrzebne?

Czy filmmaker to jakiś przełom? Nie sądzę, choć wydaje się być ciekawy szczególnie podczas oglądania filmów, w których niedoskonałe efekty są częścią artystycznego wyrazu, a niekiedy są sztucznie „połykane” przez oprogramowanie telewizora nastawionego na serwowanie nam jak najwyższej jakości wrażeń. Myślę więc, że znajdzie się grono odbiorów zainteresowane tego typu technologią – szczególnie wśród koneserów sztuki filmowej.

Obsługę funkcji otrzymają telewizory Samsunga z 2020 roku z serii TU7000 oraz wszystkie modele wzwyż.

Źródło: Samsung