Telefon, 7” i 10”, czyli rzecz o interfejsie systemu Android 4.1 Jelly Bean

Telefon, 7'' i 10'', czyli rzecz o interfejsie systemu Android 4.1 Jelly Bean 20

Niektórych z Was – podobnie jak mnie – zastanawia, dlaczego system operacyjny Android 4.1 Jelly Bean na nowo zaprezentowanym tablecie Google Nexus 7, wygląda tak samo jak na telefonie komórkowym wyposażonym w ekran o znacząco mniejszej przekątnej ekranu. Okazało się, że oczy nas zwodzą. Interfejs Jelly Bean dla tabletu wygląda inaczej niż dla smartfonu. Różnice są delikatne, wręcz kosmetyczne, ale znaczące.

Objawiają się w konstrukcji niektórych aplikacji. Jak twierdzi serwis Computer World, szczególnie dobrze jest to widoczne na przykładzie Gmail, domyślnego klienta pocztowego systemu Android. Podczas gdy na telefonie komórkowym interfejs wyświetla jedną stronę jednocześnie, na tablecie 7-calowym i 10-calowym zobaczymy okno podzielone na ułatwiające nawigację panele. Co ciekawe, Jelly Bean na 10-calowej „dachówce” będzie wyglądał inaczej niż na telefonie lub 7-calowym tablecie. Jego interfejs najprawdopodobniej będzie przypominał ten z Ice Cream Sandwich (belka powiadomień u dołu, menu akcji w lewym dolnym roku, etc). Niestety, nie wiadomo, co z urządzeniami wyposażonymi w ekrany o mniej popularnych przekątnych: 7,7”, 8,9” i 9,7”.

Przeciwnicy Androida już zacierają ręce – wydaje się, że podział UI Jelly Bean pogorszy szeroko pojętą fragmentację systemu. Z przykrością muszę ich rozczarować. Wraz z wydaniem „żelki”, Google opublikowało nowe narzędzia deweloperskie pozwalające na tworzenie aplikacji, które automatycznie będą dostosowywały się do rodzaju wyświetlacza tabletu lub smartfonu.

Tytułem podsumowania, Android 4.1 Jelly Bean ma trzy interfejsy: dla telefonu oraz dla 7- i 10-calowego tabletu. Myślicie, że to dobre rozwiązanie? Jeśli chodzi o moje zdanie, Android 4.0 Ice Cream Sandwich wygląda lepiej na 7” niż 10”…

via Liliputing