Po kilku latach Apple zdało się dojść do wniosku, że to dobry moment na wypuszczenie iPada Mini 5

iPad Mini 4 zadebiutował we wrześniu 2015 roku i do tej pory nie doczekał się bezpośredniego następcy. Wydawało się, że Apple na dobre porzuciło tę serię, pomimo że model ten nadal można kupić za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej producenta. Właśnie jednak pojawiły się informacje, że po ponad trzech latach najprawdopodobniej nastąpi wielki powrót tej linii, ponieważ koncern z Cupertino ma podobno zaprezentować iPada Mini 5 w pierwszej połowie 2019 roku.

W 2019 roku zakup iPada Mini 4 jest zupełnie nieopłacalną inwestycją. Tablet w jedynej dostępnej w oficjalnym sklepie internetowym Apple wersji ze 128 GB pamięci wbudowanej kosztuje bowiem 1899 złotych (Wi-Fi) lub nawet 2499 złotych (LTE)! I chociaż jego mały ekran (7,9″) może kusić, to o wiele bardziej opłaca się kupić najnowszego iPada 9,7″, ponieważ oferuje on znacznie atrakcyjniejszy stosunek ceny do wyposażenia i możliwości. Za wersję 128 GB Wi-Fi trzeba na przykład zapłacić 1999 złotych, czyli tylko o 100 złotych więcej niż za mniejszego iPada 128 GB Wi-Fi z 2015 roku.

iPad 9,7″ 2018 vs iPad 9,7″ 2017 – lepsza specyfikacja w niższej cenie (porównanie parametrów i cen)

Nie wiadomo, dlaczego Apple tak długo zwlekało odwlekało w czasie premierę iPada Mini 5, ale najwyraźniej w końcu doszło do wniosku, że pierwsza połowa 2019 roku będzie dobrym momentem, aby wprowadzić ten sprzęt na rynek. Oczywiście informacja nie pochodzi od samego producenta, ale jego zamiary zdradzili informatorzy z łańcucha dostaw, z którymi współpracuje koncern z Cupertino.

Pojawia się jednak pytanie, czy w 2019 roku na rynku jest miejsce na iPada Mini 5? W ostatnim czasie przekątne ekranów w smartfonach urosły bowiem tak bardzo, że w niektórych przypadkach przekroczyły już granicę siedmiu cali, która kiedyś zarezerwowana była dla tabletów. Nawet Apple ma w ofercie iPhone’a XS Max z 6,5-calowym wyświetlaczem, a raczej wątpliwe, aby następca iPada Mini 4 miał znacznie większy panel niż poprzednik, gdyż wówczas wszedłby na rewir iPada, który w pierwszej połowie 2019 roku też ma zostać odświeżony.

Nie ukrywam, że jestem ogromnie ciekawy, co popchnęło Apple do wypuszczenia na rynek iPada Mini 5. Niewykluczone jednak, że będzie on skierowany przede wszystkim do najmłodszych i sektora edukacji, ponieważ w 2019 roku trudno mi sobie wyobrazić dla niego inne zastosowanie.

*na zdjęciu tytułowym iPad Mini 4 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez jednego z naszych Czytelników)

Źródło: DigiTimes