T-Mobile najlepszą siecią w 2016 roku według badań P3 Communication

Sieci mobilne w Polsce zostały niedawno gruntownie przeanalizowane przez firmę, która oceniła jakość usług świadczonych przez czterech operatorów infrastrukturalnych. W wyniku porównania, wyłoniono zdobywcę certyfikatu Best In Test 2016 – został nim T-Mobile. 

Badanie to jest już swego rodzaju zwyczajem. Od trzech lat P3 Communication analizuje pracę krajowych operatorów, przyznając punkty za każdy ważny element świadczenia usług. Zbieranie danych trwa zazwyczaj miesiąc. Tegoroczna sesja trwała od połowy października do połowy listopada zeszłego roku. Testy przeprowadzane były w 21 miastach, 41 mniejszych miejscowościach oraz na ważnych drogach w obrębie całego kraju. Na potrzeby badań „przejechano” 10000 km.

Ostatecznie, T-Mobile zyskało 830 punktów. Jest to suma punktów zdobytych za kategorię połączeń głosowych (344 punkty) oraz kategorię transmisji danych (486 punktów). Nie podano, kto dokładnie zajął drugie i trzecie miejsce na podium. Nieoficjalnie mówi się, że kolejnymi operatorami byli Orange i Play. Firmy zdobyły odpowiednio: 817 i 810 punktów.

Jak można się domyślić, podczas testowania połączeń głosowych analizowano ich jakość, szybkość ich nawiązywania i skuteczność. Podobnie było podczas testów transmisji danych. Mierzono na przykład czas otwierania poszczególnych stron internetowych oraz jakość streamingu wideo na YouTube. Nie ma żadnych danych dotyczących tego, czy testowany był również komfort grania w gry przez multiplayer, więc testy są całkowicie bezużyteczne ;) ;)

Po przejrzeniu wyników badań można dojść do wniosku, że poziom świadczenia usług telekomunikacyjnych w naszym kraju jest bardzo wyrównany. Czy jest to zgodne z Waszymi odczuciami? A może dla Was osobiście tytuł „najlepszego operatora” powinien trafić w inne ręce? Dajcie znać w komentarzach :)

źródło: informacja prasowa