Sztuczna Inteligencja zaprzęgnięta do walki z... komarami - Tabletowo.pl

Sztuczna Inteligencja zaprzęgnięta do walki z… komarami

Sztuczna Inteligencja pomaga ludziom w naprawdę wielu aspektach życia. Ostatnio na przykład SI Facebooka została ważną pomocą dla programistów. Jeśli jednak myślicie, że dzięki inteligentnym algorytmom Wasze wieczory przy ognisku nad jeziorem staną się o wiele przyjemniejsze, a komary nie będą was niepokoić, muszę Was zawieść. Sztuczna Inteligencja zajmie się zwalczaniem dużo poważniejszych problemów związanych z komarami.

Sztuczna Inteligencja jest obecnie wdrażana, aby pomóc w ograniczeniu populacji komarów Aedes. Jest to gatunek odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się takich chorób jak denga, żółta febra czy wirus Zika.

Firma Verily, należąca do spółki-matki Google, czyli Alphabet, zajmuje się naukami biologicznymi i opieką zdrowotną. Ostatnio nawiązała ona współpracę z Singapore National Environment Agency – ich wspólnym celem będzie ograniczenie populacji komarów. Technologia wykorzystywana przy tym projekcie będzie testowana podczas badania terenowego pod nazwą „Projekt Wolbachia – Singapur”.

Metoda sortowania płci, która ma zostać wykorzystana w projekcie, została opracowana w ramach „Debug project” i wykorzystuje algorytmy wizyjne oraz Sztuczną Inteligencję, aby skrócić czas oddzielania samców od samic. W skrócie: SI określi, czy dany osobnik to samiec czy samica, co będzie kluczowe w dalszej części projektu, czyli zakażeniu odpowiedniej ilości komarów bakterią Wolbachia, która pomoże regulować populację tego gatunku.

Tabletowo.pl Sztuczna Inteligencja zaprzęgnięta do walki z... komarami Google Sztuczna Inteligencja Technologie

Jakiś czas temu w ramach podobnego projektu wypuszczono ponad milion komarów Aedes zainfekowanych Wolbachią, czyli rodzajem bakterii wpływającym na rozmnażanie się gospodarza. Owady zostały uwolnione w Queensland w Australii. Zakażone przez naukowców osobniki są sterylne i nie gryzą. Dodatkowo nie są w stanie rozprzestrzeniać chorób, a gdy rozmnażają się z żeńskimi komarami, to z ich jaj nie wylęgają się młode. Dzięki temu można kontrolować populację tych niebezpiecznych owadów.

Verily wprowadza również specjalnie zaprojektowane wózki swojej konstrukcji, które będą w stanie automatycznie uwalniać odpowiednie ilości komarów. Ma to obniżyć koszty takich operacji oraz ułatwić panowanie nad rozmnażaniem się owadów w gęsto zaludnionych miastach Singapuru, w których te stworzenia są dużym problemem i niosą ze sobą wiele niebezpieczeństw.

Źródło: FuturismWikipedia

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona