Producenci patentują coraz więcej rozwiązań związanych ze Sztuczną Inteligencją | Tabletowo.pl

Producenci patentują coraz więcej rozwiązań związanych ze Sztuczną Inteligencją

Dołącz do dyskusji 0

Sztuczna Inteligencja jest bardzo popularnym, aczkolwiek przez nadużywanie też już trochę wyświechtanym hasłem. Nie zmienia to jednak faktu, ze jest jednym z głównych kierunków rozwoju technologii i producenci elektroniki przykładają do tej kwestii sporo uwagi. Świadczy o tym szybko rosnąca liczba patentów związanych z SI, zgłaszanych do odpowiednich urzędów.

W 2019 roku niemal każdy nowy smartfon ma na pokładzie Sztuczną Inteligencję – a przynajmniej tak deklarują producenci, bowiem świetnie to wygląda od strony marketingowej. Szczególnie ochoczo określenie to wykorzystywane jest w przypadku aparatów – dzięki inteligentnym algorytmom zdjęcia mają być jeszcze lepsze.

AI Dual Camera w Redmi Note 7 (fot. Bartosz Dul / Tabletowo.pl)

Używanie określenia „Sztuczna Inteligencja” jest jednak swego rodzaju nadużyciem, bowiem w rzeczywistości w większości przypadków mamy do czynienia raczej z uczeniem maszynowym – a to nie to samo, nawet jeśli jedno z drugim jest powiązane.

Właśnie dlatego Sztuczna Inteligencja zatraciła swoje pierwotne znaczenie i w oczach przeciętnego użytkownika oznacza mechanizmy, które wykonują jakieś zadanie bez żadnej pomocy ze strony właściciela urządzenia.

Rośnie liczba patentów związanych ze Sztuczną Inteligencją

Jak wynika z wyliczeń niemieckiej firmy badawczej IPlytics, w 2018 roku przyznano 78085 patentów, które odnosiły się do Sztucznej Inteligencji, podczas gdy w 2008 roku stosowne urzędy nadały „zaledwie” 22913 patentów. W ciągu dziesięciu lat ich liczba zwiększyła się więc ponad 3,4-krotnie.

W minionym roku najwięcej patentów związanych ze Sztuczną Inteligencją otrzymali Microsoft (18363), IBM (15046) i Samsung (11243). Na kolejnych miejscach pod tym względem uplasowali się Qualcomm (10178) i Google (9536). Jak widać, tylko pięć firm odpowiada za ponad 80% wszystkich patentów przyznanych w 2018 roku!

Wśród dziesięciu firm, które otrzymały najwięcej patentów związanych ze Sztuczną Inteligencją w 2018 roku pięć pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (Microsoft, IBM, Qualcomm, Google, Intel 4464), dwie z Japonii (Sony 5526, Canon 3996), jedna z Korei Południowej (Samsung), jedna z Niemiec (Siemens 6192) i jedna z Holandii (Philips 7023).

Liczba patentów zgłoszonych w latach 2008-2018 (fot. IPlytics)

*na moment podsumowywania informacji

Źródło: IPlytics przez The Investor, SamMobile

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona