sztuczna inteligencja
sztuczna inteligencja

Producenci patentują coraz więcej rozwiązań związanych ze Sztuczną Inteligencją

Sztuczna Inteligencja jest bardzo popularnym, aczkolwiek przez nadużywanie też już trochę wyświechtanym hasłem. Nie zmienia to jednak faktu, ze jest jednym z głównych kierunków rozwoju technologii i producenci elektroniki przykładają do tej kwestii sporo uwagi. Świadczy o tym szybko rosnąca liczba patentów związanych z SI, zgłaszanych do odpowiednich urzędów.

W 2019 roku niemal każdy nowy smartfon ma na pokładzie Sztuczną Inteligencję – a przynajmniej tak deklarują producenci, bowiem świetnie to wygląda od strony marketingowej. Szczególnie ochoczo określenie to wykorzystywane jest w przypadku aparatów – dzięki inteligentnym algorytmom zdjęcia mają być jeszcze lepsze.

Reklama
AI Dual Camera w Redmi Note 7 (fot. Bartosz Dul / Tabletowo.pl)

Używanie określenia „Sztuczna Inteligencja” jest jednak swego rodzaju nadużyciem, bowiem w rzeczywistości w większości przypadków mamy do czynienia raczej z uczeniem maszynowym – a to nie to samo, nawet jeśli jedno z drugim jest powiązane.

Właśnie dlatego Sztuczna Inteligencja zatraciła swoje pierwotne znaczenie i w oczach przeciętnego użytkownika oznacza mechanizmy, które wykonują jakieś zadanie bez żadnej pomocy ze strony właściciela urządzenia.

Rośnie liczba patentów związanych ze Sztuczną Inteligencją

Jak wynika z wyliczeń niemieckiej firmy badawczej IPlytics, w 2018 roku przyznano 78085 patentów, które odnosiły się do Sztucznej Inteligencji, podczas gdy w 2008 roku stosowne urzędy nadały „zaledwie” 22913 patentów. W ciągu dziesięciu lat ich liczba zwiększyła się więc ponad 3,4-krotnie.

W minionym roku najwięcej patentów związanych ze Sztuczną Inteligencją otrzymali Microsoft (18363), IBM (15046) i Samsung (11243). Na kolejnych miejscach pod tym względem uplasowali się Qualcomm (10178) i Google (9536). Jak widać, tylko pięć firm odpowiada za ponad 80% wszystkich patentów przyznanych w 2018 roku!

Wśród dziesięciu firm, które otrzymały najwięcej patentów związanych ze Sztuczną Inteligencją w 2018 roku pięć pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (Microsoft, IBM, Qualcomm, Google, Intel 4464), dwie z Japonii (Sony 5526, Canon 3996), jedna z Korei Południowej (Samsung), jedna z Niemiec (Siemens 6192) i jedna z Holandii (Philips 7023).

Liczba patentów zgłoszonych w latach 2008-2018 (fot. IPlytics)

*na moment podsumowywania informacji

Źródło: IPlytics przez The Investor, SamMobile