Sztuczna Inteligencja Facebooka znajdzie nasze zdjęcia, nawet jeśli nie jesteśmy na nich oznaczeni | Tabletowo.pl

Sztuczna Inteligencja Facebooka znajdzie nasze zdjęcia, nawet jeśli nie jesteśmy na nich oznaczeni

Dołącz do dyskusji 0

Problem z wyszukiwaniem zdjęć na Facebooku jest taki, że czasem trudno znaleźć akurat to, na jakim nam zależy. Jeśli nie są one odpowiednio oznaczone, musimy pamiętać, kiedy zostały wrzucone na profil. Firma stara się nieco nam pomóc, a robi to przy pomocy Sztucznej Inteligencji nazwanej Lumos. Potrafi on inteligentnie wyszukiwać obrazy, biorąc pod uwagę to, co się na nich znajduje oraz ich kontekst.

Na przykład, jeśli szukamy zdjęcia, które nie jest otagowane, ale pamiętamy, że na fotce jesteśmy ubrani w czarną koszulkę, wystarczy wpisać w wyszukiwarce „zdjęcie czarna koszulka”. Następnie system wyświetli wszystkie zdjęcia z naszego zbioru, na których pojawia się czarna koszulka, co na pewno zmniejszy nieco stertę zdjęć, przez którą trzeba by było się w przeciwnym wypadku przekopać.

Oprócz elementów odzieży takich jak koszula czy szalik, system jest zdolny wyszukiwać określone sceny (np. ogród), przedmioty (rower), zwierzęta (pies) a także miejsca i atrakcje (Pałac Kultury i Nauki).

Lumos został zaprojektowany specjalnie do pogłębiania zrozumienia zdjęć oraz materiałów wideo. W celu upewnienia się, że wyniki wyszukiwania są związane z zapytaniem, algorytm musiał „nauczyć” się rozpoznawać różne obiekty już wcześniej. Dlatego Facebook „karmił” algorytm dziesiątkami milionów zdjęć, tak by Lumos był coraz bardziej dokładny w swoim działaniu.

Dokładność ta nie jest zawężona do zbyt wąskich zakresów, tak by wyniki wyszukiwania nie były do siebie nadto zbliżone i nie przypominały galerii identycznych obrazków. Funkcja przyda się nie tylko tym, którzy zapomnieli odpowiednio oznaczyć zdjęcia, ale też tym, którzy mają spory problem ze wzrokiem. Dzięki wyszukiwaniu tekstowemu można będzie znaleźć obrazy z charakterystycznymi danymi.

źródło: AndroidAuthority, Endgadget, signuphelp.net

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona