Sztuczna Inteligencja Facebooka odciąża programistów. Czekają nas zmiany na rynku pracy? | Tabletowo.pl

Sztuczna Inteligencja Facebooka odciąża programistów. Czekają nas zmiany na rynku pracy?

Dołącz do dyskusji 0

Dobrze wiemy, że Facebook działa ambitnie w różnych branżach. Na temat jego Sztucznej Inteligencji co jakiś czas docierają do nas kolejne doniesienia, jak na przykład to o nowym, niezrozumiałym dla ludzi języku, z którego zaczęła korzystać SI. Teraz Facebook pokazuje jej najnowsze zastosowanie, nazywane SapFix. Czy zagrozi ono świetnie opłacanym programistom?

Nowe rozwiązanie oparte na Sztucznej Inteligencji wyszukuje błędy w kodzie i pomaga je naprawić. Co prawda nie jest w stanie zastąpić programisty, jednak kierunek został wytyczony. Już teraz pracownicy Facebooka są wspierani w pracy przez SapFix. Narzędzie ma wykrywać nietypowe zachowania programu i sugerować, jak można je naprawić.

Kolejnym krokiem, czy może raczej kolejną funkcją, jaką ma proponować nowe rozwiązanie Facebooka, ma być wykrywanie awarii programu, jeszcze zanim te wystąpią. W skrócie oznacza to, że Sztuczna Inteligencja będzie przewidywać różne scenariusze zachowań, na przykład użytkowników korzystających z programu, i proponować odpowiednie rozwiązania.

Zasada działania nie jest trudna do wytłumaczenia – SapFix namierza błąd, przywraca część kodu, która go powoduje. Wymyśla sposób na naprawę, sprawdza, czy zmieniony kod kompiluje się z błędami, a później ewentualnie dodaje do problemu nowe błędy, jeśli te wystąpią. Jeśli w końcu Sztuczna Inteliugencja, uzna, że opracowane przez nie rozwiązanie działa, przedstawi je programistom, którzy mogą je zaakceptować lub odrzucić (w drugim przypadku SapFix opracuje inne).

Metoda wykorzystania i działania SapFix; Źródło:code.fb.com

Facebook chwali się, że dzięki wykorzystaniu swojego nowego narzędzia, udało się znacząco poprawić aplikację Facebooka na Androida. Co ciekawe, jest to prawdopodobnie najszersze wykorzystanie takiej automatycznej metody generowania kodu i testowania, jakie zostało użyte komercyjnie.

Cieszy fakt, iż gigant nie zatrzyma tego rozwiązania dla siebie. Obiecał, że stworzone przez niego narzędzia będą dostępne dla wszystkich. Zostaną one udostępnione wraz z kodem źródłowym w najbliższym czasie. Ciekawe, czy inne większe firmy posiadają swój odpowiednik tej technologi, czy postawią na korzystanie z Facebookowego narzędzia. Wygląda na to, że rynek programistów mogą czekać zmiany.

Źródło: techcrunch.com; code.fb.com

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona