Źródło: Parazero

Parazero – system, który ochroni Twojego drona przed upadkiem

Każdy pilot drona – nie ważne, czy amator, czy profesjonalista – zapewne nieraz obawiał się sytuacji, w której urządzenie z jakiejś przyczyny doznałoby awarii i spadłoby na ziemię powodując liczne szkody. Okazuje się, że istnieją na rynku produkty, które mogą skutecznie zapobiec rozbiciu drona oraz zwiększają bezpieczeństwo osób i obiektów znajdujących się na ziemi.

Jedną z nich jest firma Parazero, która stworzyła system SafeAir, mający za zadanie automatyczne otwarcie niewielkiego spadochronu w momencie wykrycia awarii uniemożliwiającej prawidłowe i bezpieczne kontynuowanie lotu. Jak to działa?

Reklama

Parazero SafeAir

Urządzenie ma formę niewielkiej skrzynki o okrągłych krawędziach, którą montujemy w górnej części drona. System połączony jest z pracą silników – te zostają automatycznie zablokowane, tak, by nie doszło do splątania linek i zniszczenia spadochronu w trakcie trwania akcji ratunkowej. Czasza zostaje wysunięta bez ingerencji pilota w momencie, gdy SafeAir zarejestruje utratę kontroli nad kierunkiem lotu – jest więc całkowicie autonomiczny.

Źródło: Parazero

Jak zapewnia producent, urządzenie jest w stanie uratować drona przed kraksą nawet na bardzo małych wysokościach. W niektórych sytuacjach może więc realnie wpłynąć na bezpieczeństwo ludzi i mienia.

Co ciekawe, system zawiera również czujniki zbierające wszystkie parametry lotu – czyli tzw. czarną skrzynkę. Dzięki zapisanym w urządzeniu informacjom możemy przeanalizować wszystkie czynniki wpływające na lot i znaleźć przyczynę wypadku, tak, by móc uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.

Montaż jest prosty i można go wykonać samemu w domu, dzięki dołączonym instrukcjom. Spadochron może być używany wielokrotnie – po jego wysunięciu łatwo się go składa i przygotowuje do ponownego użycia.

Źródło: Parazero

Nie jest to oczywiście pierwszy tego typu pomysł. Podobne rozwiązania pod nazwą Drop Safe oferuje chociażby znana z produkcji dronów firma DJI.

Opisywany produkt współpracuje z dronami DJI z serii Phantom. Producent oferuje jednak możliwość dopasowania systemu bezpieczeństwa do posiadanego przez nas urządzenia. Wystarczy skontaktować się z firmą za pomocą dostępnego na ich stronie formularza, podając parametry używanego przez nas statku powietrznego.

Działanie SafeAir możecie zobaczyć na poniższym filmie:

Drony są obecnie bardzo łatwo dostępne, przez co stały się popularnym narzędziem nie tylko w rękach profesjonalistów, ale także amatorów. Jednocześnie mogą być jednak również bardzo niebezpieczne, gdy nie są używane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

System SafeAir może być więc świetnym rozwiązaniem zmniejszającym nie tylko ryzyko utraty drona, ale chroniącym także znajdujących się w obszarze jego pracy ludzi czy samochody.

Cena urządzenia to obecnie 299 dolarów.

Źródło: Parazero