Sylwetka Postaci: Jonney Shih, szef Asusa

Zastanawialiście się kiedyś, kto miał największy wpływ na rozwój rynku tabletów internetowych? Kto stoi na czele największych koncernów? Jak dotarli do władzy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w serii artykułów biograficznych „Sylwetka Postaci”.

Dziś opowiemy Wam o Jonney’u Shih, szefie Asusa.

Reklama

Biografia

O życiu Shih wiadomo niewiele. Otrzymał tytuł inżyniera na Uniwersytecie Narodowym Tajwanu oraz stopeń magistra zarządzania na Uniwersytecie Narodowym Chao-Tung. Dzięki odbytym studiom, obecny prezes Asusa idealnie wpasował się korporacyjną atmosferę i poprowadził firmę do sukcesu. Shih był członkiem zarządu Asusa do kwietnia 1994 roku, gdy objął posadę dyrektora wykonawczego. Pozostaje nim do dnia dzisiejszego.

Pod rządami Jonney’a Shih, Asustek Computer Inc., bo tak brzmi pełna nazwa znanego nam wszystkim Asusa, rozpoczął etap gwałtownego rozwoju. Koncern szybko rozszerzył asortyment produkowanych urządzeń; zaczynał od kart graficznych i płyt głównych, a skończył na telefonach komórkowych i tabletach internetowych, tym samym zdobywając pozycję jednego z największych i najpopularniejszych twórców elektroniki na świecie.

Sekretem sukcesu Shih jest oparta na optymiźmie filozofia korporacyjna. Podczas swoich licznych wykładów i w publikowanych pracach, szef Asusa podkreśla kluczową rolę pracowników. Jak twierdzi, stara się stworzyć przyjazną, otwartą atmosferę, gdzie pojedynczy zatrudniony ma świadomość, że wykonywana przez niego praca jest doceniana  i szansę na awans. Takie podejście uczyniło Shih niezwykle popularnym wśród pracowników i pozwoliło Asusowi wspiąć się na szczyt.

Jonney Shih a tablety

Zaryzykuję stwierdzenie, że tablety Asusa mają ogromny wpływ na rynek. Być może nie tak wielki jak Apple, które każdą kolejną generacją iPada wyznacza trendy, ale urządzenia tajwańskiego producenta niewątpliwie mają duże znaczenie. Drugą nazwą Asusa mogła by być „innowacja”, albowiem koncern nie boi się eksperymentów, rewolucji i zabawy tematem. Udowodnił to wielokrotnie wprowadzając do sklepów tablety z serii Transformer oraz niezwykle interesującą hybrydę Padfone.

Na tajwańskich targach Computex 2012 na rodzimym Tajwanie, Asus zaprezentował wiele urządzeń wyposażonych w najnowsze mikroprocesory i systemy operacyjne Windows 8 i Windows 8 RT. Oznacza to, że producent idzie z duchem czasu, nie boi się ryzyka i zamierza mieć jak największy udział w rozwoju rynku. Sądzę, że Asus zaskoczy nas jeszcze nie raz.

Czy wiesz, że?

Jonney Shih jest osobą wyjątkowo sympatyczną. Choć jego prezencji nie można porównać do hipnotyzującej charyzmy zmarłego Steve’a Jobsa, prowadzone przez niego prezentacje produktów są okraszone nutką humoru i bezpośredniego podejścia. Miałem przyjemność zobaczyć Shih na żywo podczas premiery nowych hybryd Transformer na targach Mobile World Congress 2012 w Barcelonie i przyznaję, że byłem oczarowany – szef Asusa potrafi nie tylko zainteresować tematem, ale także do niezbędnego minimum zmniejszyć dystans pomiędzy sobą a publicznością. Przekonajcie się sami.