Sylwetka Postaci: Jeff Bezos, założyciel Amazon.com

Zastanawialiście się kiedyś, kto miał największy wpływ na rozwój rynku tabletów internetowych? Kto stoi na czele największych koncernów? Jak dotarli do władzy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w nowej serii artykułów biograficznych „Sylwetka Postaci”.

Dziś opowiemy Wam o Jeffie Bezosie, założycielu międzynarodowego sklepu internetowego Amazon.com.

Reklama

Biografia

Jeffrey P. Bezos urodził się 12 stycznia 1964 roku w Albuquerque, USA. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie nowoczesną technologią, inżynierią i naukami ścisłymi. Jego matka, Jacklyn Gise Jorgensen, rozstała się z ojcem Jeffa, Tedem Jorgensenem po roku małżeństwa i związała się z Miguaelem Bezosem, gdy chłopiec miał pięć lat. Bezos ukończył szkołę średnią Palmetto w Miami, po czym udał się na Uniwersytet Princeton, gdzie, choć interesował się fizyką, zdecydował się studiować inżynierię elektryczną i informatykę. Uniwersytet opuścił w 1986 roku z licencjatem nauk i rozpoczął pracę na Wall Street jako informatyk. Zrezygnował z tej ścieżki kariery na rzecz posady budowniczego międzynarodowej sieci handlowej w nowojorskiej firmie FITEL. Po dwóch latach Jeff Bezos odszedł i dołączył do Bankers Trust Company, gdzie w 1990 roku objął stanowisko wiceprezesa.

Wkrótce potem rozpoczął pracę w D.E. Shaw & Co, firmie, której pomagał stworzyć najbardziej zaawansowany technologicznie fundusz hedgingowy na Wall Street. Podobnie jak w Bankers Trust Company, w 1992 Bezos otrzymał awans na stanowisko wiceprezesa, z którego zrezygnował dopiero w 1994 roku. W latach 90-tych rozpoczął się internetowy 'boom’, w którym Jeff Bezos dostrzegł ogromny potencjał. Chcąc skupić się na sprzedaży online, założył własną firmę, którą nazwał…

Amazon.com

Jeff Bezos zrezygnował z dobrze zapowiadającej się kariery finansisty na rzecz internetowego sprzedawcy. Uważając je za popularne wśród klientów, początkowo chciał zarabiać na książkach, lecz wraz ze wzrostem popularności sklepu znacząco rozszerzył asortyment. Nazwa „Amazon.com” pochodzi od największej na świecie rzeki – Amazonki. Jak twierdzi Nick Hanauer, jeden z pierwszych inwestorów, Bezos wierzył, że dzięki amerykańskiemu prawu zwalniającemu sklepy internetowe z płacenia podatków, takie inicjatywy są skazane na sukces.

Amazon stawiał swoje pierwsze kroki w wynajętym dwupokojowym  mieszkaniu w Seattle, a kapitał początkowy wynosił zaledwie trzysta tysięcy dolarów. Po roku pracy nad stroną internetową i bazą danych, Jeff Bezos i jego współpracownicy oficjalnie ogłosili otwarcie wirtualnych drzwi „największej na świecie księgarni”.

Jeff Bezos a tablety

28 września 2011 na konferencji prasowej Jeff Bezos zaprezentował światu pierwszy tablet Amazonu, Kindle Fire. 7-calowe urządzenie zdobyło tak dużą popularność, iż pojawiły się głosy o jego następcach wyposażonych w większe, 8,9- i 10,1-calowe ekrany. Założyciel Amazon.com twierdzi, że tablet jest doskonałym medium dla internetowych treści, a dzięki szerokiemu wachlarzowi usług oferowanych przez jego serwis, Kindle Fire zagrozi dotychczas żelaznej pozycji iPada.

Czy wiesz, że?

Jako małe dziecko, Jeff Bezos próbował rozkręcić własne łóżeczko za pomocą śrubokręta. Jego przodkowie byli osadnikami, którzy przez pokolenia przekazywali sobie ranczo w Cotulli (Texas) o powierzchni 101km2 na którym, już jako nastolatek, Bezos pracował z dziadkiem, emerytowanym dyrektorem Amerykańskiej Komisji Energii Atomowej. Kładł wtedy rury, naprawiał wiatraki i szczepił bydło.

W 2000 roku, kierowany długoletnią fascynacją astronomią, Jeff Bezos założył firmę Blue Origin, której misją jest umożliwienie ludziom podróży w kosmos. Co ciekawe, Blue Origin przygotowało prototyp specjalnego wahadłowca, lecz uległ on zniszczeniu podczas krótkiego lotu testowego. Niezrażony porażką, w wywiadzie w 2011 roku Bezos stwierdził, że nie był to rezultat, jakiego się spodziewał, ale liczył się z trudnościami.

W 1999 roku Jeff Bezos otrzymał tytuł Osoby Roku nadawany przez prestiżowy magazyn Time, a w 2008 gazeta U.S. News & World Report zaliczyła go do elitarnego grona największych pionierów w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku Bezos został nagrodzony honorowym doktoratem w dziedzinie nauk ścisłych i technologii przez Uniwersytet Carnegie Mellon. W 2011 Jeff Bezos i Gregg Zehr otrzymali Nagrodę Innowacji za tablet Kindle Fire.

Jeff Bezos to mistrz wielu profesji. Oprócz prowadzenia największego sklepu internetowego na świecie i firmy pracującej nad załogowymi lotami kosmicznymi, Bezos finansuje badania dna morskiego, w wyniku których udało mu się odnaleźć osiadłe na głębokości 14 000 stóp silniki z misji Apollo 11.