Świetny prezent bożonarodzeniowy – Nowy Linux Kernel 4.20 został wydany

Święta Bożonarodzeniowe dały nam nie tylko kolejną parę skarpetek oraz nowy żel pod prysznic, ale również nowy Linux Kernel. Tak, w dzień Wigilii deweloperzy udostępnili Linuksa w wersji 4.20.

Linux Kernel to jeden z najważniejszych elementów każdej dystrybucji Linuksa, który je wszystkie ze sobą łączy. To właśnie w jądrze są zaszyte sterowniki do Waszych kart graficznych i innych urządzeń. W skrócie, jest to element koordynujący wszystkie akcje i działania systemu. Kilka dni temu pojawiła się nowa wersja Linuksa oznaczona kodem 4.20.

Reklama

Dodaje ona wiele ciekawych elementów. Wprowadzono wsparcie dla AMD Picasso & Raven 2, laptopa LG Gram, Apple Trackpad 2 oraz dla Intel 2,5G Ethernet. Od teraz również sterownik NVIDIA Nouveau współpracuje z HDMI 2.0.

Poza tym zaktualizowano sterowniki USB, dodano wsparcie dla procesora Qualcomm Snapdragon 835, a także rozpoczęto pracę na wsparciem dla AMD Zen 2. Ulepszono również współpracę systemu z procesorami Intel Icelake.

Jak zainstalować Linux 4.20?

Zainstalować najnowsze jądro systemu możemy na wiele sposobów. Jednym z nich jest – na systemach Ubuntu oraz Debian – pobranie odpowiednich plików .deb z oficjalnego repozytorium, które znajdziecie >tutaj<.

Następnie wrzucenie ich do jednego folderu i uruchomienie w tym miejscu Terminala. Tutaj wystarczy tylko wpisać poniższą komendę:

sudo dpkg -i linux*.deb

I powinna się rozpocząć instalacja nowego jądra systemu. Po tym procesie należy zrestartować komputer. Dla upewnienia, w Terminalu można wpisać komendę uname -r w celu sprawdzenia, czy nowa wersja Kernela została zainstalowana.

Źródło: It’s Foss