Swatch stworzy swój autorski system operacyjny dla smartwatchy 16
Swatch Bellamy

Swatch stworzy swój autorski system operacyjny dla smartwatchy

Aktualnie na rynku smartwatchy liczą się tylko trzy systemy operacyjne: WatchOS, Android Wear i Tizen. Swatch chce zmienić ten stan rzeczy i stworzyć konkurencję w postaci własnej, w pełni autorskiej platformy.

Prace nad systemem już się rozpoczęły, jednak na efekt końcowy musimy poczekać do przyszłego roku. Pod koniec 2018 roku ma bowiem zadebiutować pierwszy smartwatch z własnym systemem operacyjnym Swatcha. Urządzenie trafi na rynek pod marką Tissot (jest to jedna z wielu, należących do tego koncernu).

Jak tłumaczy CEO Swatcha, Nick Hayek, na decyzję o stworzeniu autorskiej platformy złożyło się wiele czynników, jednak głównymi „motorami napędowymi” była chęć zapewnienia użytkownikom jeszcze większego bezpieczeństwa oraz dłuższego czasu pracy na pojedynczym ładowaniu. Tutaj nie ma się co oszukiwać – to ostatnie to największa bolączka smartwatchy, dlatego pomysł Szwajcarów jest co najmniej intrygujący.

Wydawać by się mogło, że własny system operacyjny Swatcha będziemy traktować jako ciekawostkę, ponieważ są małe szanse, aby wypłynął na szersze wody. To jednak błędne założenie. CEO koncernu zdradził bowiem, że w ostatnim czasie o więcej informacji na temat nowej platformy poprosiło aż około 100 producentów, z czego połowa pochodzi tylko z Doliny Krzemowej.

*Na grafice wyróżniającej Swatch Bellamy

Źródło: Bloomberg