SurfaceInk – 12,1-calowy tablet z Ubuntu (wideo)

SurfaceInk

Reklama

Co prawda Canonical nie zdecydował się na stworzenie specjalnej wersji Ubuntu na tablety, nie oznacza to jednak, że na rynku nie będą pojawiały się urządzenia kontrolowane przez ten system operacyjny. Jednym z nich jest prototyp tabletu firmy SurfaceInk.

Ostateczna wersja sprzętu, który trafi do sprzedaży, zostanie wyposażona między innymi w dotykowy ekran o przekątnej 12,1-cala, wyświetlający obraz w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Tablet bazuje na chipie Freescale i.MX51 i procesorze Cortex A8 o taktowaniu 800MHz. Urządzenie jest kontrolowane przez linuksową platformę Ubuntu.

Projekt producenta zawiera w sobie również WiFi, wyjście HDMI, USB 2.0, Bluetooth 2.1, aparat o rozdzielczości 3 Mpix, slot kart microSD, 512MB RAM, akcelerometr oraz wyjście słuchawkowe. Waga tabletu to 1045 gramów.

SurfaceInk w przyszłości zamierza stworzyć również mniejsze wersje tabletów, mające ekrany o przekątnej 7- oraz 8,9-cala. Ciekawostką może być również fakt, iż firma planuje wyprodukowanie urządzeń działających pod kontrolą systemu Google Android.

Tablet SurfaceInk powinien się pojawić na rynku w ciągu ośmiu miesięcy.